Masarykova 50

dům na hlavní třídě

Masarykova 50
Spolupráce:Peter Albert, Rita Slodička, Vojtěch Nejezchleba
Address: Masarykova třída 936/50, Hodolany, Olomouc, Czech Republic
Investor:Masaryčka 50, s.r.o.
Project:2018-20
Completion:2021-23
Built Up Area:415 m2
Site Area:918 m2
Built Up Space:10000 m3


Statika: Daniel Lemák, Roman Koiš / Statika Olomouc s.r.o.
Projekční činnost: Jiří Grohmann / GROBER PROJECT s.r.o.
Grafika a logo: Petr Macháček
Generální dodavatel stavby: UNISTAV CONSTRUCTION a.s.
Stavbyvedoucí: Petr Kraus, Miloš Gruber a Martin Čaňo
Dům na Masarykově třídě v Olomouci se nachází ve výrazné poloze na přístupu od hlavního nádraží do centra města a je součástí monumentální blokové zástavby s obchodním parterem z konce 50.let minulého století, jejíž dominantou byl tzv. Černý dům od architekta Ladislava Pospíšila. Rekonstruovaný dům byl postaven jako administrativní budova pro dráhy dle návrhu nedávno zesnulého architekta Karla Typovského.
Dům je obdélného půdorysu, z linie ulice vystupuje krátkou fasádou se vstupním portálem směřujícím k nádraží. Hlavní fasády jsou orientovány na severovýchod - do třídy Masarykova a jihozápad - do vnitrobloku se stromy. Zbývající severozápadní štítová fasáda pak v celé šíři navazuje na sousední dům. Půdorysný trojtrakt a pravidelné uspořádání fasád umožňuje návrh dispozice s variabilní velikostí kanceláře (nejmenší s jedním oknem, větší se dvěma, se třemi atd.), s příčným dělením z de/montovaných příček bez instalací. Uživateli jsou firmy pracující v oblasti IT a práva, nejmenší pronajímatelnou jednotkou je jedno patro s výjimkou přístupnějšího přízemí, kde může být více subjektů a podkroví, které funguje dohromady s předposledním podlažím.
Dům zhruba zůstává ve svém původním půdorysu a objemu. Je zachováno vnitřní nádvoří a využito pro obsluhu domu a parkování kol i aut. Původní rozměrná rampa do dvojice suterénních garáží je nahrazena užší rampou vedoucí při fasádě do technického suterénu, kde jsou umístěny zařízení vzduchotechniky, vytápění a chlazení. Původní valbová střecha je nahrazena novým tvarem reagujícím na nestejnou výšku říms sousedních domů. Vzniká tak prosklené podkrovní podlaží s terasou a otevírají se odtud výhledy na město i do kraje. Na jižní fasádě jsou nově osazeny prostorné balkony.
Snahou bylo doplnit případně adekvátně nahradit původní kvalitní materiály: břízolit, teraso, průsvitné stěny. Motiv výplní zábradlí s ohýbaným profilem “vlnka” je ohlasem původního provedení zámečnických prvků. Nově byly odhaleny původní železobetonové trámové stropy, použito bílé lícové zdivo pro obklad i konstrukční prvky. Hliníková okna se pohledově tenkým rámem jsou na jižní fasádě doplněna předokenním stíněním. Budova je navržena jako velmi úsporná a v průběhu stavby byla na části střechy do dvora doplněna fotovoltaická elektrárna - bezbateriový systém, kryjící část okamžité spotřeby elektrické energie. Dešťové vody ze střechy a dvora jsou svedeny do retenční nádrže s akumulačním objemem pro závlahu květníku a zelených střech ve dvoře.
masparti
0 comments
add comment

more buildings from MASPARTI