Pěkné, zvláště z blízka, kde jsou rozeznatelné šindele a kámen. Stavba je dotažena stylově, tak je to o ligu výšše nad posledně diskutovanou "chalupou" v Beskydech. Z 1. fotografie z povzdálí ta mírná střecha mi odkazuje na vesnické bytovky, a tahokov či pletivo na schodech, no který běžkař by neocenil trochu té konfrontace s masivním madlem, že? Výhrady úřadů jsou přesně v poloze, kdy sice neexistuje závazná metodika, kterou by se dalo argumentovat, ale pravomoc, ta ano. Požadavek kontextu je z více jak 50% naplněn, takže pro mne super.
Pokud jsem dobře pochopil Vaši zprávu, a dal ji do souvislosti se zkušenostmi našeho atelieru o projektování v CHKO (spolu se zážitky spřízněných ateliérů), měla by se v honorářovém řádu objevit kolonka "dům do chko", oceněná výše než nemocnice. Zároveň by ve smlouvě s klientem mělo být přítomno varování, obdobně jako na krabičkách cigaret - stavění v CHKO vážně narušuje duševní zdraví. Vám se podařilko projekt i za těchto podmínek dotáhnout, za to patří gratulace..
nejsem z oboru, potíže s úřady jen zprostředkované - ale až takovou zhůvěřilost bych nečekala
a to si sami platíme...
lidé z chko si vyloženě užívali situaci, kdy mohli pana Línka podusit a přimět k více než dvěma variantám! mám pocit, že "ochranáře" provokuje inteligence (zdravím paní Evu). asi pozůstatek z totality....
předpokládám, že v tomhle smyslu stavaři se šmoulími domky, které byly vidět v okolí diskutované stavby v malenovicích, prošly na chko hladce.
...ale zajímalo by mě, jakou formu by pan Línek volil, kdyby nebral v potaz diletanty z chko.
a jaký vliv měly nesmyslné požadavky na estetickou a užitnou hodnotu investice.
Me by zajimalo, kde ti zeleni trpaslici (nevztahovat na stranu zelenych) berou tu odvahu k vyrokum, ktere pan Línek zde publikoval. To maji na tyhle "hlody" nejake specialni skoleni? Byl bych rad, kdyby se zde k tomu proc to delaji, mohl vyjadrit nekdo z chko.
Mam pocit, ze hluk vleku, parkujících aut a povykujících lyžařů děsí okolní zvěř více než hliníkový rám okna...
Stavba je to moc hezka, diky za ni!
Pravděpodobně bych při zcela svobodném rozhodnutí jakou formu volit uvažoval o bohatších tvarech organické architektury,která by v těchto extremních podmínkách mohla využít pro tvarování poznatků z aerodynamiky stavby,pochopitelně bych hledal souvislosti s historickou zkušeností hoských poloh.Nevidím však na škodu pokud podmínky,které byly nastoleny na počátku zadání vedly k návrhu do jisté míry tradičního objektu se zavedením novodobých detailů a jiného formování všech průčelí,když architekt dokumentuje,že i v této rovině je schopen nabídnout kvalitní řešení,protože tento základ je dobrým odrazovým můstkem pro hledání dalších forem.Na otázku jak se nesmyslné požadavky promítly do estetické a užitné hodnoty investice-pravděpodobně zvýšenými náklady vyplývajícími ze spoždění stavby o 2 roky,které vždy znamená nárůst jednotlivých meziročních cen stavebních prací.Vlastní řešení za cenu těchto nákladů bylo obhájeno a realizováno podle prvotního návrhu.
Připomínky CHKO se jeví jako smysluplné, logické a není třeba je dehonestovat.
Za to v průvodních zprávách architektů bývají velmi často nepřehlédnutelné perly.
Vždyť ale blábolení o novodobých detailech, čisté architektuře, organickém tvarosloví, aerodynamickém vyznění, základních kubických tvarech, kráse pohledového betonu je tak milé.
Dům "krab" od umělce architekta Kuby do CHKO je toho přeci zářným příkladem.
Sice nestavim v CHKO ale moje zkusenost je takova, ze to je v zasade jedno, pac ochranarska pakaz je v tom pripade skryta na odboru zivotniho prostredi prislusnyho uradu, ktery stavbu porjednava a na zaklade ochrany "razu krajiny" jsou schopni podobne nasilne zasahovat do navrhu domu i v na pohled naprosto nekonfliktni vesnici, kde jsou nahodne rohzozene ne prilis udrzovane domky stare cca do 100 let v naprosto ruznych stylech a technologiich. Beda ale, jak neni navrhnuta nejaka novodoba pernikacka ale moderneji pojata stavba. Jste stejne v hajzlu jako v CHKO, je to na dlouhy boj a cas a penize a nervy investora nikoho nezajimaji.
vy jste se evo sand zbláznila, ne? vám přijdou smysluplné požadavky chko? vždyť absolutně nerespektují tradice!!!! a za ty tak bojujete.
1. ukažte mi starou horskou jesenickou chalupu se zelenými okny
2. okenní otvory mají korespondovat... s čím? když si vybavuji staré horské chaty, tak okna korespondují s fukncí těch místností, co jsou uvnitř
3. okna jsou zásadním prvkem při utváření objektu? snad objem, ne?
4.barva střechy podle objektů na sedle? fajn, vy chcete čerpat ze 6.podlažního hotelu stojícího o kus vedle, který tradice nerespektuje.
nevím jak vy, ale z výše uvedeného vidím, že chko nerespektuje vůbec žádné tradice, a že diktuje architekturu podle svých ideálů, které vychází z nevím čeho.
vítejte mezi popírači tradic evo
Na Sedle jsem byl na Nový rok a teď se proklínám, že jsem Línkovu stavbu PŘEHLÉDL. Sice mne trochu zaskočily desítky odstínů zelené na střechách objektů na sedle, sice mne trochu znepokojovala sedmipatrová podkroví horských hotelů, ale Línkovy chaty - ač má hliníková okna - jsem si nevšiml.
Možná je to tím, že nejsem průměrná jesenická srna nebo průměrný člen ÚV CHKO Jeseníky.
Moc pěkná realizace, pane architekte! (ale jsem rád, že nedošlo na aerodynamickou organiku :o)
Kritérium odboru životního prostředí, aby "na severním průčelí byla stejná plocha otvorů jako na průčelí jižním" je ortodoxně vyhrocený a nesmyslný požadavek... Navíc formulovaný lidmi, kteří si mohou klidně plést (vzhledem ke své specifické orientaci v oboru) arch. Kubu a arch. Kubu, jako si je stále plete paní Eva Sadílková :o)
Vzhledem k otevřenosti této dizkuse neboť jste mě za uveřejnění uvedených připomínek nařkla pro jejich údajnou dehonestaci ,při jejich smysluplnosti a logičnosti,dovoluji si reagiovat.Ono blábolení o novodobých detailech,architektonické čistotě či třeba o organickém tvarosloví souvisí se snahou o popis stavby především pro ty,kteří nedokáží přečíst výkresy či vnímat vizuelně realizovanou stavbu a potřebují komentář,což již není pro architekty ta nejjednodušší část jejich práce.Proto Vám doporučuji nečíst.
Podle Vašeho postoje k připomínkám,neb jste zřejmě doufám laik bez rozhodovací pravomoci se pokusím vysvětlit svůj názor na připomínky.
K první-neznám poučku podle ,které by střecha domu měla mít barvu střech objektů v okolí,zvláště když její barva svojí sametově šedou/titanzinek předzvětralý/jakkoliv okolí neruší.Navíc okolní budovy nemají nic společného s historickým vývojem na Červenohorském sedle,kde původní budovy zastavby a přestavby z přelomu počátku minulého století byly zcela jiné,střechy kryté břidlicí či eternitem.Jedna ze dvou staveb,které zde byly byla hrázděná.Současná předimenzovaná zástavba odborářskými hotely je z poválečného období v jakémsi pseudohorském slohu,proti kterému nakonec nic moc nem
ám,ale nevím proč bych se mu měl připodobňovat byť barvou střechy.
K připomínce 2-Okna budovy by měla reagovat na funkční využívání osvětlované místnosti-na smní mcích je videt,že umývárna má horní okno,společenská místnost horizontální rohové atd.Mimo jiné však znám poučku dělat co nejmenší okna na sever kde je budova více ochlazována a v tomto případě bylo třeba zvýšit parapety v přízemí protože na severní straně mezi objektem a strání vzniká návěj-proto je zde budova obložena kamenem.Má tedy připomínka logiku?
-k připomínce 3-v době kdy víme,že nejkvalitnější a nejodolnější extrémním vlivů se vyrábějí hliníková okna kombinovaná ,mám pro horskou chatu vystavenou vnějšímu namahání ledem atd.-viz jeden ze snímků použít okna dřevěná se všemi neduhy,které známe?Proč bych,ale potom znásilňoval tuto konstrukci do výrazu historických dřevěných oken s povrchem,který by dřevo imitoval-to je lež a kulisa.Tudíž opět to postrádá flogiku.
Přiložený závěr považuji dnes již za půvabný,doporučení ,abych obě varianty zkuploval dohromady v jednu snad pro úřad přípustnou variantu ,je snad řešení v očích posuzovatelů s razítkem možné,ale pro architekta nepřípustné.
Nevím tedy v čem je dehonestace připomínek,ale je zřejmé ,že by se našli i další posuzovatelé,kteří by měli shodný názor,který jsem nazval subjektivním či až diletantským vyplývající z nedostatku tolerance a zřejmě neznalosti širších souvislostí,kteří však třeba nemají onu rozhodovací pravomoc.
A co Kubův "Krab" ? Ještě mi to nandejte jednou, pane Línku.
A co kdybyste ty zlovolné a nezodpovědné architektonicky nepoučené darebáky z CHKO Jeseníky postavil ke zdi a nechal postřílet? To by tam potom byla krásná aerodynamická stavba bez jakých koliv problémů! A Vaši kolegové by tam k tomu v okolí nastavěli betonové krabice se střílnami. K tomu ještě Boží muka od sochaře Černého. To by byla krása v Jeseníkách!
Na to se ti naši hloupí nevzdělaní předkové se svými chaloupkami nikdy nezmohli.
Tak mě, prosím, pane Línku, nešetřete.
Pani sadilkova neni schopna rozlisit dobrou a spatnou architekturu a tak hodila do jednoho pytle 'kraba' i tuto chatu a vyvodila z toho zaver, ze architekti v chko a pod. jsou zla vec. navic neni schopna racionalne argumentovat a blabola tu pivnimi recmi o strileni lidi.. a podobni lide maji pravo veta pri schvalovani staveb do chranenych oblasti..?
Evo, zapochybovala jste někdy, zda umíte rozlišit kvalitu v soudobé architektuře? neznepokojuje vás, že i časem osvědčená architektura měla ve své době odpůrce?
no on se soudobou architekturou má občas problémy i david vávra v šumných městech... ale ve vašem vyjadřování je něco co upomíná na dobu, kdy tu šedesát let byli architekti vyřazeni jako buržoazní přežitek - výsledek známe.
Paní Evo, nevím, jestli odkazování se na "kraba" je vhodný příspěvek do diskuse - nehledě na to, že čtenáři tohoto vlákna pravděpodobně vůbec neví, o co jde (http://www.atelier-simona.cz/l.php?id=47). "Krab" s největší pravděpodobností vůbec na území CHKO nestojí, žádné jiné informace než pár fotek k němu nejsou...
Vzdavam Vam pan architekt poklonu za tak peknu realizaciu a za vydrz bojovat s uradnickym molochom. Ten sindlovy obklad stien je neuveritelne skvely napad!!! A modre hlinikove okna a k tomu objektu mimoriadne hodia. Neviem preco by mala mat nova stavba okna s "delenim krizom s vacsou dolnou castou" pod vzore socialistickych stavieb...
Pane Línek, znáte tuto chatu na Elbrusu? http://www.flickr.com/photos/perovuoj/1798319095/
Od roku 1939 tam stála tato http://www.kilimanjaro.cc/Priut.htm
ale bohužel nedávno vyhořela.
Argumentace odkazováním na tradici, obzvláště v místě jako je čhs mi přijde zcela padlá na hlavu... když tradiční tam nejsou už ani ty smrky co stojí kolem.
Jsem tomu rád, že pan architekt nepřistoupil ke svému oblíbenému " organickému" tvarování, které vyžaduje vyjímečnou příležitost a také autora. Pěkná stavba.
Gratuluji ke zdařilé realizaci, přes naprosto neuvěřitelně diletatntský odpor CHKO. Pro praktikující architekty je však bohužel uvěřitelný. Možná by bylo dobré a přínosné pro nás všechny, kdybyste zveřejnil, jak se vám podařilo tento odpor eliminovat.
Ve skutečnosti totiž statut CHKO vůbec neumožňuje podobné zasahování do stavebně technických detailů stavby, jaké jste uvedl v příkladech, ostatně vůbec žádné zádahy do stavebního řešení. V podobných případech, jako je tento (předepisování barvy oken apod. !!!!!) je důležité si uvědomit, že taková "vyjádření" nejen že trpí diletantismem a subjektivnmím názorem jednotlivých pracovníků CHKO (často zvrhlým), ale jsou předvším NELEGÁLNÍ a jako takové hned na počátku odmítnout jako irelevantní.
Dokonce i "posuzování souladu s krajinným rázem" bývá částo přehlídkou zcela zcestných a sentimentálně-romantizujících výlevů. S ohledem na to, že orgán státní správy smí pouze to, co je mu zákonem dovoleno a ostatní nad tento rámec je nelegální (na rozdíl od občana, který může vše, kromě toho, co je zákonem zakázáno - to je dost podstatný rozdíl v míře uplatnění těchto dvou subjektů), je jasné, že "krajinný ráz" uvedený ve vyhlášce je pojem, který musí být jednoznančně a OBJEKTIVNĚ definován, aby se sním mohlo pracovat v legálních dokumnetech. Protože však nikde definován ve vyhláškách (zejména objektivně) není, je třeba jakékoliv pokusy ze strany CHKO a podobných institucí o manipulaci s ním a jeho zneužívání ve prospěch naprosto indivudálních libůstek a názorů úřednictva jednozančně odmítnout.
Pro Evu Sadílkovou: největší dehonestaci na tváři lidstva si CHKO způsobuje samo právě takovými výplody, jaké předvádí ve svých "vajádřeních". Nepřeji vám nic zlého, ale zkuste si představit, že byste si chtěla postavit ekologický a energetický úsporný domek, ale CHKO by vás přinutilo postavit romantickou neekologickou a strašlivě nehospodárnou ratejnu, protože tak prostě naschvál, aby vám ukázali zač je toho loket.
Souhlasil bych s CHKO. Ta okna jsou neslabsim clankem stavby. Jsou naprosto tuctova, neinvencni, impotentni (ma je dnes kazdy druhy katalogovy domek). Je to skoda, protoze chata je jinak sympaticka. Okna se navic svou barvou do chaty nehodi ani kdyz na ni sviti slunicko, ani kdyz je ojinena bilou jinovatkou (copak to z tech fotek neni dostatecne zretelne?)
Jo jo máte úlpnú pravdu.
"Okenní rámy na celé stavbě a ze všech pohledů budou z masivního dřeva. Navržený hliníkový materiál může být užit pouze v tom případě, pokud bude věrohodně a trvale imitovat dřevěný masív .... Rámy budou opatřeny nátěrem hnědé nebo tmavě zelené barvy. Návrh modré barvy se neakceptuje. Okna budou členěna masivními příčkami do tvaru kříže, přičemž tabulky v horní v horní části budou vždy menší." - toto je omnoho invenčnejší prístup
No vidíte jak je to vše subjektivní,myslím,že okna splnila můj záměr vazby exterieru na interier.Co však je podstatné ,odpovědnost za dílo nese autor a předpisování čtverečků do oken je zasahováním do jeho odpovědnosti za výraz díla.Jinak se těším na katologové domky s hliníkovými okny bez dělení a barva oken se jiným líbí,takže kudy vede cestička.
No stavba je to nakonec podarena. Bohuzel velmi casto, neschopni lide postradajici soudnost a sirsi rozhled jsou prave ve statni zprave.
Dekuji pani Eve, ze zde zminila stavbu kraba, protoze do te doby jsem ji neznal - v takovem dome bych si pral jednou bydlet. Konecne bysme se meli z totality jiz jednou vymanit!!
Do téhle části Jeseíků jsem jezdila od dětství, dávno dávno tomu - chata v Petříkově, do které jsme jezdili, tehdy (na začátku 70. let) ještě ani neměla elektřinu. Takže Jeseníky docela znám a znám i to, jak se mění.
a podle mého skromného názoru je tahle stavba moc povedená.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
a to si sami platíme...
lidé z chko si vyloženě užívali situaci, kdy mohli pana Línka podusit a přimět k více než dvěma variantám! mám pocit, že "ochranáře" provokuje inteligence (zdravím paní Evu). asi pozůstatek z totality....
předpokládám, že v tomhle smyslu stavaři se šmoulími domky, které byly vidět v okolí diskutované stavby v malenovicích, prošly na chko hladce.
a jaký vliv měly nesmyslné požadavky na estetickou a užitnou hodnotu investice.
Mam pocit, ze hluk vleku, parkujících aut a povykujících lyžařů děsí okolní zvěř více než hliníkový rám okna...
Stavba je to moc hezka, diky za ni!
Za to v průvodních zprávách architektů bývají velmi často nepřehlédnutelné perly.
Vždyť ale blábolení o novodobých detailech, čisté architektuře, organickém tvarosloví, aerodynamickém vyznění, základních kubických tvarech, kráse pohledového betonu je tak milé.
Dům "krab" od umělce architekta Kuby do CHKO je toho přeci zářným příkladem.
1. ukažte mi starou horskou jesenickou chalupu se zelenými okny
2. okenní otvory mají korespondovat... s čím? když si vybavuji staré horské chaty, tak okna korespondují s fukncí těch místností, co jsou uvnitř
3. okna jsou zásadním prvkem při utváření objektu? snad objem, ne?
4.barva střechy podle objektů na sedle? fajn, vy chcete čerpat ze 6.podlažního hotelu stojícího o kus vedle, který tradice nerespektuje.
nevím jak vy, ale z výše uvedeného vidím, že chko nerespektuje vůbec žádné tradice, a že diktuje architekturu podle svých ideálů, které vychází z nevím čeho.
vítejte mezi popírači tradic evo
Možná je to tím, že nejsem průměrná jesenická srna nebo průměrný člen ÚV CHKO Jeseníky.
Moc pěkná realizace, pane architekte! (ale jsem rád, že nedošlo na aerodynamickou organiku :o)
Kritérium odboru životního prostředí, aby "na severním průčelí byla stejná plocha otvorů jako na průčelí jižním" je ortodoxně vyhrocený a nesmyslný požadavek... Navíc formulovaný lidmi, kteří si mohou klidně plést (vzhledem ke své specifické orientaci v oboru) arch. Kubu a arch. Kubu, jako si je stále plete paní Eva Sadílková :o)
Podle Vašeho postoje k připomínkám,neb jste zřejmě doufám laik bez rozhodovací pravomoci se pokusím vysvětlit svůj názor na připomínky.
K první-neznám poučku podle ,které by střecha domu měla mít barvu střech objektů v okolí,zvláště když její barva svojí sametově šedou/titanzinek předzvětralý/jakkoliv okolí neruší.Navíc okolní budovy nemají nic společného s historickým vývojem na Červenohorském sedle,kde původní budovy zastavby a přestavby z přelomu počátku minulého století byly zcela jiné,střechy kryté břidlicí či eternitem.Jedna ze dvou staveb,které zde byly byla hrázděná.Současná předimenzovaná zástavba odborářskými hotely je z poválečného období v jakémsi pseudohorském slohu,proti kterému nakonec nic moc nem
ám,ale nevím proč bych se mu měl připodobňovat byť barvou střechy.
K připomínce 2-Okna budovy by měla reagovat na funkční využívání osvětlované místnosti-na smní mcích je videt,že umývárna má horní okno,společenská místnost horizontální rohové atd.Mimo jiné však znám poučku dělat co nejmenší okna na sever kde je budova více ochlazována a v tomto případě bylo třeba zvýšit parapety v přízemí protože na severní straně mezi objektem a strání vzniká návěj-proto je zde budova obložena kamenem.Má tedy připomínka logiku?
-k připomínce 3-v době kdy víme,že nejkvalitnější a nejodolnější extrémním vlivů se vyrábějí hliníková okna kombinovaná ,mám pro horskou chatu vystavenou vnějšímu namahání ledem atd.-viz jeden ze snímků použít okna dřevěná se všemi neduhy,které známe?Proč bych,ale potom znásilňoval tuto konstrukci do výrazu historických dřevěných oken s povrchem,který by dřevo imitoval-to je lež a kulisa.Tudíž opět to postrádá flogiku.
Přiložený závěr považuji dnes již za půvabný,doporučení ,abych obě varianty zkuploval dohromady v jednu snad pro úřad přípustnou variantu ,je snad řešení v očích posuzovatelů s razítkem možné,ale pro architekta nepřípustné.
Nevím tedy v čem je dehonestace připomínek,ale je zřejmé ,že by se našli i další posuzovatelé,kteří by měli shodný názor,který jsem nazval subjektivním či až diletantským vyplývající z nedostatku tolerance a zřejmě neznalosti širších souvislostí,kteří však třeba nemají onu rozhodovací pravomoc.
A co kdybyste ty zlovolné a nezodpovědné architektonicky nepoučené darebáky z CHKO Jeseníky postavil ke zdi a nechal postřílet? To by tam potom byla krásná aerodynamická stavba bez jakých koliv problémů! A Vaši kolegové by tam k tomu v okolí nastavěli betonové krabice se střílnami. K tomu ještě Boží muka od sochaře Černého. To by byla krása v Jeseníkách!
Na to se ti naši hloupí nevzdělaní předkové se svými chaloupkami nikdy nezmohli.
Tak mě, prosím, pane Línku, nešetřete.
Evo, zapochybovala jste někdy, zda umíte rozlišit kvalitu v soudobé architektuře? neznepokojuje vás, že i časem osvědčená architektura měla ve své době odpůrce?
no on se soudobou architekturou má občas problémy i david vávra v šumných městech... ale ve vašem vyjadřování je něco co upomíná na dobu, kdy tu šedesát let byli architekti vyřazeni jako buržoazní přežitek - výsledek známe.
Od roku 1939 tam stála tato http://www.kilimanjaro.cc/Priut.htm
ale bohužel nedávno vyhořela.
Ve skutečnosti totiž statut CHKO vůbec neumožňuje podobné zasahování do stavebně technických detailů stavby, jaké jste uvedl v příkladech, ostatně vůbec žádné zádahy do stavebního řešení. V podobných případech, jako je tento (předepisování barvy oken apod. !!!!!) je důležité si uvědomit, že taková "vyjádření" nejen že trpí diletantismem a subjektivnmím názorem jednotlivých pracovníků CHKO (často zvrhlým), ale jsou předvším NELEGÁLNÍ a jako takové hned na počátku odmítnout jako irelevantní.
Dokonce i "posuzování souladu s krajinným rázem" bývá částo přehlídkou zcela zcestných a sentimentálně-romantizujících výlevů. S ohledem na to, že orgán státní správy smí pouze to, co je mu zákonem dovoleno a ostatní nad tento rámec je nelegální (na rozdíl od občana, který může vše, kromě toho, co je zákonem zakázáno - to je dost podstatný rozdíl v míře uplatnění těchto dvou subjektů), je jasné, že "krajinný ráz" uvedený ve vyhlášce je pojem, který musí být jednoznančně a OBJEKTIVNĚ definován, aby se sním mohlo pracovat v legálních dokumnetech. Protože však nikde definován ve vyhláškách (zejména objektivně) není, je třeba jakékoliv pokusy ze strany CHKO a podobných institucí o manipulaci s ním a jeho zneužívání ve prospěch naprosto indivudálních libůstek a názorů úřednictva jednozančně odmítnout.
Pro Evu Sadílkovou: největší dehonestaci na tváři lidstva si CHKO způsobuje samo právě takovými výplody, jaké předvádí ve svých "vajádřeních". Nepřeji vám nic zlého, ale zkuste si představit, že byste si chtěla postavit ekologický a energetický úsporný domek, ale CHKO by vás přinutilo postavit romantickou neekologickou a strašlivě nehospodárnou ratejnu, protože tak prostě naschvál, aby vám ukázali zač je toho loket.
"Okenní rámy na celé stavbě a ze všech pohledů budou z masivního dřeva. Navržený hliníkový materiál může být užit pouze v tom případě, pokud bude věrohodně a trvale imitovat dřevěný masív .... Rámy budou opatřeny nátěrem hnědé nebo tmavě zelené barvy. Návrh modré barvy se neakceptuje. Okna budou členěna masivními příčkami do tvaru kříže, přičemž tabulky v horní v horní části budou vždy menší." - toto je omnoho invenčnejší prístup
Dekuji pani Eve, ze zde zminila stavbu kraba, protoze do te doby jsem ji neznal - v takovem dome bych si pral jednou bydlet. Konecne bysme se meli z totality jiz jednou vymanit!!
a podle mého skromného názoru je tahle stavba moc povedená.