Cílem architektonické studie je transformovat doposud uzavřený areál budov se dvorem do místa progresivního otevřeného akademického prostředí dvou fakult příbuzného směru. Univerzitní areál VUT Údolní 53 situovaný na úpatí Masarykovy čtvrti představuje pro brněnskou Fakultu architektury a Fakultu výtvarných umění příležitosti k setkávání, k výměně zkušeností i podpoře sociálních aktivit, a to jak pro akademickou obec, tak pro veřejnost. Pro úspěšnou regeneraci území je klíčové jeho propojení s městem, tedy jeho vstup. Premisou určení vstupu je konverze přízemní nárožní budovy bývalého anatomického ústavu jako vstupního objektu do obou fakult i do celého areálu. Nároží je spojnicí s městem a veřejnou pozvánkou do areálu, kde návštěvník vstupuje do univerzitní galerie, výstavní a experimentální prostory, skrze kterou se obě fakulty mohou prezentovat veřejnosti. Vstupní hala je sdílená všemi uživateli areálu a svou velkorysostí odpovídá významu funkce, kterou představuje. Teprve ze vstupní haly se vstupuje dále do obou fakult.
Doplněním a přístavbami historických budov bývalých kasáren měníme jejich pasivní dvorní orientaci a aktivujeme jejich dvorní průčelí směrem do nového společného zeleného ostrova, který bude v Brně jedinečným místem, sloužícím oběma fakultám pro odpočinek, setkávání, výtvarnou a architektonickou tvorbu, výstavní projekty a bude významně doplňovat výukový program.
Princip navržených dostaveb v areálu je odrazem prostorových potřeb obou fakult. Zatímco provozy FaVU se v převažující míře soustředí ve stávajících budovách s doplňujícími dostavbami drobnějšího měřítka, nová fakulta architektury je ve větší míře situována do nové přístavby k historické budově U1. U obou fakult klademe důraz na transparenci společných a sdílených prostor, které podporují neformální setkávání, komunikaci a propojení s exteriérem. Všechny nové přístavby, které jsou spojeny s historickými objekty, jsou materiálově odlišeny od ostatních objektů uvnitř areálu tak, aby byla podpořena urbanistická hierarchie výsledné architektury.
FAM Architekti