Projekt školy architektury v Champs-sur-Marne ležící na východním předměstí Paříže vzešel z mezinárodní soutěže, v níž zvítězil dekonstruktivistický architekt se švýcarskými kořeny Bernard Tschumi s myšlenkou objektu fungujícího jako generátor kulturních a sociálních událostí, čímž by napomohl uspíšit městotvornou proměnu nově vznikajícího univerzitního campusu Cité Descartes, který v současnosti slouží téměř 20000 studentům a vědeckým pracovníkům.
Projekt školy architektury byl původně zamýšlen pro 1200 studentů a realizace na zelené louce byla rozdělena do dvou fází. Nakonec se postavila pouze první polovina a zbývající část pozemku byla v minulém roce definitivně zastavěna studentskými kolejemi se 207 bytovými jednotkami od pařížského ateliéru
Villemard Villemard Associés.
Všechny školní místnosti jsou velmi racionálně uspořádány kolem centrálního atria, uprostřed něhož se na betonových sloupech vznáší tahokovem opláštěný kvádr hlavního přednáškového sálu pro 135 posluchačů (po propojení s jevištěm lze rozšířit až na 400 míst) a pod ním se nachází školní kavárna. Vstupní dvoranu ze všech stran obíhá pavlač, odkud lze pozorovat dění pod obří shedovou střechou. V první fázi se realizovaly dva kancelářské bloky a čtyři bloky se studentskými ateliéry a dílnami.
Bernard Tschumi, který byl v té době děkanem
GSAPP na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, se rozhodl pojmout realizaci školy architektury Marne-la-Vallée jako výukový materiál v měřítku 1:1. Budova je názorným příkladem různých konstrukčních systémů a materiálové rozmanitosti, čímž může studentům architektury posloužit jako výuková pomůcka, kterou každodenně navštěvuje pět stovek studentů a mají ji neustále na očích.