SketchUp – ArchiCAD: unikátní propojení

Vložil
Tisková zpráva
01.03.2006 00:05
Graphisoft na podzim 2005 zpřístupnil software pro propojení ArchiCADu a SketchUpu. Integrace skic ze SketchUpu do virtuální budovy ArchiCADu výrazně eliminuje čas potřebný pro „proměnu“ skici ve výkres a plní tak dávný sen mnoha architektů.

SketchUp

SketchUp, produkt firmy @Last Software, je na našem trhu od roku 2003 a již získal zaslouženou pozornost architektů. Původním záměrem tohoto programu bylo poskytnout systém zaměřený na vytváření koncepční fáze designu. SketchUp spojuje „skicování tužkou“ s rychlostí a flexibilitou digitálních technologií. Je to silný nástroj pro vytváření, 3D konceptu, a to rychle a snadno.


Martin Rosa: Revitalizace bývalého lihovaru a návrh dostavby areálu pro potřeby nové výstavní galerie, ateliérová práce FA VUT v Brně 2006. SketchUp byl použit pro ideové řešení úkolu.

Transformace skici ve výkres

Výrobci CADu již dlouho testují různé „elektronické skicáky“ a jejich propojení s CAD prostředím. Dosavadní zkušenost však potvrzuje, že vytvořit úspěšný (hojně používaný) elektronický skicák je velmi obtížným úkolem. V podstatě prvním řešením tohoto typu, které se opravdu „chytlo“ v praxi, je právě SketchUp. Možná proto, že SketchUp si nehraje na tužku, ale připouští, že je počítačovým programem ovládaným myší. Ačkoli je SketchUp komplexní nástroj, kdy výstupy z něj jsou finálním produktem, může přesně tak posloužit jako „předskokan“ konstrukčního CADu. Právě tuto možnost nabídl Graphisoft uživatelům ArchiCADu. Propojení SketchUpu a ArchiCADu přináší několik zásadních výhod:
  • již během „skicování“ lze pracovat s výkazem výměr a poměrně přesnými podklady pro ocenění stavby
  • prostorová skica se v prostředí virtuální budovy z velké míry automaticky mění na 3D model, ze kterého se generují všechny potřebné 2D dokumenty (půdorysy, řezy a pohledy)
  • značné zkrácení procesu koncepční design – projektová dokumentace
  • snížení nákladů na zpracování projektové dokumentace a snížení rizika chyb plynoucích z komunikace mezi architektem a projektantem

Popis technologie

Komunikační doplněk je nutné nainstalovat do ArchiCADu (podporován je ArchiCAD 9 Windows i Apple). Pak se v příkazech „Soubor/otevřít“ nebo „Soubor/spojit“ nabídne datový formát .skp (SketchUp). „Překlad“ ze SketchUpu do ArchiCADu proběhne buď automaticky nebo na základě individuální definice vlastností přenášených objektů. Převedená data splňující následující podmínky: prvky SketchUpu jsou transformovány do objektů ArchiCADu (svislé plochy do zdí, vodorovné plochy do desek, šikmé plochy do střech a komponenty do objektů, oken a dveří). Skica vícepodlažní budovy se správně načte do prostředí virtuální budovy, pakliže je ve SketchUpu „nakrájena“ podle výšek jednotlivých podlaží – ArchiCAD vytvoří podlaží automaticky. V případě, že se parametry komunikace nastavují individuálně, lze toto nastavení uložit a kdykoli se k němu vrátit.
Základním požadavkem pro smysluplné propojení SketchUpu s ArchiCADem je však dodržování jeho logiky: SketchUp je zde skicákem a ne finálním nástrojem. Studie budovy je tedy tvořena pouze jejím pláštěm, aniž by byla řešena například tloušťka zdí. Kdyby totiž ve SketchUpu byla zeď naznačena jako kvádr, byly by v ArchiCADu z jejího vnitřního i vnějšího povrchu vytvořeny zdi, tedy vznikly by dvě zdi místo jedné.


Dialogové okno komunikačního můstku pro nastavení konverze souborů SketchUpu do ArchiCADu. Při automatické konverzi jsou komponenty SketchUpu přeměněny v nové knihovní prvky ArchiCADu. Svislé plochy se transformují do zdí, vodorovné do desek a šikmé do střech.


Dialogová okna ko,munikačního můstku pro nastavení konverze souborů SketchUpu do ArchiCADu. Při manuální konverzi jsou komponenty SketchUpu nahrazeny existujícími knihovními prvky z knihovny ArchiCADu. Transformace ploch lze nastavit jednotlivě, tzn. například svislé plochy ve SketchUpu lze kategorizovat (dle vrstev) a jednotlivým kategoriím přiřadit různé typy zdí.

Rekapitulace

Propojení SketchUpu s ArchiCADem zabezpečuje plynulý přechod od prostorové skici k výkresové dokumentaci. SketchUp slouží jako skicák, jehož skici nikdo nemusí překreslovat do CAD prostředí, ale jsou tam načteny. V projekčním ateliéru tak vzniká prostředí, které odstraňuje duplicitu práce a redukuje nebezpečí chyb. SketchUp je programem, se kterým lze pracovat jen několik hodin týdně a přesto se jeho ovládání nezapomene. Proto patří do rukou vedoucím architektům, jejichž hlavním úkolem je vymyslet koncept, nikoliv se zabývat technickou dokumentací. Nicméně SketchUp je počítačový program ovládaný myší a jeho cílem není vymazat tužku s povrchu zemského.)

Více informací naleznete na adrese http://www.cegra.cz/home/index.php.

Tomáš Lejsek
lejsek@cegra.cz