Praha – Výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera nazvaná Svědectví prostoru. Role architektury v ochraně lidských a environmentálních práv předčasně skončila. Vyplývá to z příspěvku na sociální síti galerie a z jejího prohlášení. Původně výstava měla být otevřená do 2. února. Uzavření předcházelo zasedání umělecké rady, galerie si v prohlášení stěžuje na cenzuru ze strany vedení Českého vysokého učení technického (ČVUT), které galerii zřizuje. Vedení ČVUT a rektor školy Vojtěch Petráček s prohlášením galerie zásadně nesouhlasí, sdělila ČTK Kateřina Veselá z ČVUT.
Výstava prezentovala výsledky mezinárodních projektů, které mapovaly, jak architektura sloužila a slouží mocenským strukturám a systémovému násilí v různých částech světa. Své výzkumy prezentoval britský tým Forensic Architecture, německý Forensis, nizozemský Alison Killing a libanonský Beirut Urban Lab. Jeho interaktivní projekt se soustředil například na míru poškození budov v Gaze po 7. říjnu 2023, tedy během mnohaměsíční izraelské vojenské reakce na teroristický útok Hamásu.
Uzavření výstavy oznámené 15. ledna předcházely neshody s vedením ČVUT a nesouhlas s požadavky rektora Petráčka. "Spolu s Forensic Architecture & Forensis, Alison Killing a Beirut Urban Lab jsme se rozhodli nepřistoupit na požadavky rektora ČVUT na úpravy výstavního projektu a v důsledku na politizaci akademického výzkumu,"píše se v prohlášení.
S jeho zněním Petráček podle Veselé zásadně nesouhlasí. "K výstavě Svědectví prostoru bylo doplněno prohlášení vedení ČVUT, a to pro vyvážení sdělovaných informací, zejména z pohledu napadeného Státu Izrael. A to právě v duchu akademické svobody a ve snaze objektivizovat názor prezentovaný vystavovateli. S tímto prohlášením se shodla i galerijní rada," uvedla Veselá na dotaz ČTK.
Rada podle ní teprve po nesouhlasu ředitelky galerie Karolíny Pláškové a vystavovatelů s umístěním doplňujícího komentáře požádala o uzavření výstavy. Někteří členové rady podle Veselé žádají, aby galerie "upustila od výstav a prezentací s výrazným politickým obsahem".
Jednotlivé vystavené projekty lze vidět na internetových stránkách výzkumných týmů. Výstavu Svědectví prostoru, která se vedle Blízkého východu zaměřila třeba také na genocidu v roce 1893 v Namibii, podpořilo ministerstvo kultury a hlavní město.
"Věříme, že 25. února 2025 budeme moci otevřít výstavu o inkluzivní místotvorbě, kterou připravujeme ve spolupráci s kolektivem Spolka a Technickou univerzitou v Berlíně," uvedla galerie na sociální síti.
V čele Galerie Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v sousedství rektorátu ČVUT, který objekt galerie zakoupil od Nadace české architektury, stojí od začátku roku 2023 architektka a urbanistka Karolína Plášková. Galerie se po rekonstrukci otevřela v polovině roku 2023, vznikla u ní kavárna. Plášková přišla s kritickým a víceoborovým přístupem k architektuře, rozvinula se mezinárodní spolupráce.