Velký Louvre se stal příliš malým, bude se upravovat

Zdroj
Pavel Zavadil
Vložil
ČTK
01.08.2006 12:05
Francie

Paříž

Paříž - Slavné pařížské muzeum Louvre podstoupí v  příštích letech za chodu významné úpravy, které ho mají přizpůsobit rostoucím nárokům. Budou se týkat hlavně prostorů pod proslulou skleněnou pyramidou, jež se stala jakýmsi symbolem Velkého Louvru - projektu amerického architekta Ieoha Minga Peie, který dal muzeu nynější podobu. Velký Louvre se ale postupem času stal příliš malým.

V roce 1988, rok před dokončením projektu, navštívily Louvru tři miliony lidí. Loni už to bylo 7,5 milionu a v roce 2010 by to podle odhadů mohlo být už přes devět milionů.
Podzemní prostory pod pyramidou, které na rozdíl od některých jiných velkých staveb éry prezidenta Françoise Mitterranda působí stále pěkně, začínají být zahlceny. Zájem roste vůbec, k tomu přistupují návštěvníci z oblastí, odkud se dříve moc necestovalo - východní Evropy, Číny nebo Indie.
Úlevu by měl přinést projekt Pyramida, který tvoří součást nedávno podepsaného nového kontraktu mezi Louvrem a státem. Podílel se na něm i už devětaosmdesátiletý architekt Pei.
Projekt předpokládá mimo jiné přemístění pokladen, informačních přepážek, šaten, knihkupectví a restaurace z haly Napoleon, která je pod pyramidou a ze které se vstupuje do jednotlivých křídel muzea. Dnes je to ve špičkách nepřehledná změť, kterou se jde těžko prodrat. Autoři projektu si slibují, že po úpravách se z ní stane naopak prostor pro rozjímání. Vchod přes pyramidu bude zachován.
Vše by mělo být hotovo do roku 2012. Do té doby ale Louvre prodělá další významné změny. Především bude v roce 2009 otevřeno nové oddělení islámského umění, které soustředí 10.000 islámských artefaktů ze samotného Louvru a další 3000 uchovávané teď v Muzeu dekorativního umění. Bude umístěno v prostorách nádvoří Visconti, které se dnes nenavštěvuje.
Počítá se rovněž s  úpravami zahrad Tuileries, které Louvre spravuje od roku 2005. Obnova královského a později císařského paláce Tuileries však zřejmě zůstane v  kategorii snů nadšenců, kteří o ni usilují. Palác byl vypálen během Pařížské komuny v roce 1871 a nic z něho nezbývá.
Zhruba ve stejné době jako nově budované oddělení má navíc otevřít brány první venkovská odbočka Louvru v Lensu v severní Francii. Odbočku, označovanou jako " Louvre II.", se vláda rozhodla vybudovat kvůli tomu, že Louvre už není schopen vystavit všechny své sbírky, a také ve snaze pozdvihnout kulturně oblasti těžce zasažené hospodářskými problémy.
Rozpočet Louvru kryje ze 60 procent stát. Nově podepsaný kontrakt mezi Louvrem a státem předpokládá zvýšení státní subvence z nynějších 112 na 124 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun) v roce 2008.
Louvre se jako královský hrad začal budovat koncem 12. století. Muzeum v něm bylo zřízeno během revoluce o 600 let později. Dvě třetiny jeho návštěvníků jsou cizinci. Běžné vstupné je dnes 8,50 eura (asi 240 korun), ale některé kategorie návštěvníků (mládež pod 18 let, nezaměstnaní, tělesně postižení a podobně) mají vstup zdarma. Zdarma pro všechny je vstup každou první neděli v měsíci a na francouzský státní svátek 14. července.
0 komentářů
přidat komentář

Související články