Nové berlínské letiště se podle primátora neotevře ani letos

Vložil
ČTK
08.01.2014 19:25
Německo

Berlín

Berlín - Nové berlínské letiště stíhané problémy se ani letos neotevře. Podle německých zpravodajských serverů to prohlásil berlínský primátor a předseda dozorčí rady letištní společnosti Klaus Wowereit. Mamutí mnohamiliardový projekt, který od počátku provázejí potíže, měl být v provozu už přes dva roky, nyní se jako nejbližší možný termín dokončení jeví rok 2015. Konkrétní datum ale stále zůstává nejasné.
    "Otevřít letiště v roce 2014 nebude možné," uvedl Wowereit, podle něhož je potřeba více času k dobudování rozsáhlé stavby. "Technická řešení se už našla, teď je potřeba je realizovat," dodal.
    Moderní letiště na jižním okraji Berlína mělo být v provozu už od podzimu 2011. Od té doby musel být termín jeho otevření kvůli problémům s protipožárním zabezpečením a dalším stavebním nedostatkům už čtyřikrát odložen. To komplikuje plány leteckých společností, které jsou nuceny dál využívat kapacitně už nevyhovující stará berlínská letiště Tegel a Schönefeld, která má rozestavěné letiště Willyho Brandta nahradit.
    Náklady na jeho výstavbu se přitom už nyní téměř zdvojnásobily z původně plánovaných asi 2,5 miliardy eur (téměř 69 miliard Kč) a každým měsícem posouvání dokončení stavby se navyšují o další desítky milionů eur. Podle odhadů tisku by celkové náklady na dobudování nového letiště v hlavním městě mohly dosáhnout nejméně 5,7 miliardy eur (157 miliard Kč). To se má stát třetím největším v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.
0 komentářů
přidat komentář

Související články