Praha - Historii, náročnou obnovu i současnost funkcionalistické vily Tugendhat v Brně přibližuje putovní výstava, která dnes začíná v Praze. Koná se ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov ve Střešovicích, které zřídilo Muzeum hlavního města Prahy. Potrvá do 28. ledna a bude přístupná vždy v úterý, čtvrtek a o víkendech od 10:00 do 18:00.
Výstava nazvaná Vila Tugendhat 1928-2013 ukazuje pohnuté dějiny unikátního domu od jeho vzniku přes nedávnou rekonstrukci po současný stav a provoz. Informační panely dokumentující jednotlivé časové úseky doplňují velkoformátové fotografie, které dokreslují atmosféru vily Tugendhat pomocí detailů designového nábytku, materiálů a ikonicky známých částí domu, jako je chromové opláštění sloupu v interiéru nebo průhled pásovým oknem do zahrady vily. Součástí expozice je také model domu v měřítku jedna ku 50.
Výstavu, která vznikla v roce 2012, připravilo Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat Muzea města Brna, jež vilu spravuje. Dosud ji viděli lidé na 25 místech v Česku i zahraničí.
Vilu Tugendhat zapsanou dnes na seznamu světového dědictví UNESCO navrhl v roce 1928 Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Je unikátní svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, vybavením interiéru, technickým zázemím i začleněním do přírody. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce.
V letech 2010 až 2012 prošla rekonstrukcí, jejímž záměrem bylo stav domu co nejvíce přiblížit původnímu řešení. Od března 2012 je vila opět přístupná veřejnosti a ročně ji navštíví na 30.000 lidí.