V Českých Budějovicích vystavuje Antony Gormley

Vložil
ČTK
27.03.2019 10:30
České Budějovice


České Budějovice – V českobudějovickém Domě umění dnes začala výstava Přítomnost, na níž se představuje britský sochař Antony Gormley. Jeho základními tématy jsou vnitřní prostor těla a vztah mezi lidským tělem a prostorem. Gormley je držitel Turnerovy ceny a v roce 2014 ho královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu. Výstava potrvá do 28. dubna. ČTK to dnes řekl kurátor Michal Škoda.


Pro Gormleyho je důležitý prostor, kde vystavuje. Jihočeskou galerii si prohlédl loni a připravil expozici na míru. "Socha je nehybným místem v měnícím se světě a díky konfrontaci s ní můžete silně prožívat svou existenci. To je jediný důvod, proč sochu dělám," uvedl Gormley.

Výstavu tvoří dvě díla. Jedno nazvané Souřadnice jsou ocelové tyče, jež tvoří dlouhé linie. Skrz galerii míří horizontálně dvě, jedna je v úrovni očí, druhá nad výškou hlavy. Protínají se v úhlu 90 stupňů a tvoří tak pomyslný postranní kříž, který spojuje různé prostory. Dílo Edge je tělo z masivní litiny vážící 630 kilogramů, horizontálně připevněné ke stěně ve výšce spícího člověka. "Tímto netypickým umístěním otáčí sochař orientaci o 90 stupňů a naznačuje, jak stabilita světa a tím i naše orientace jsou relativní pojmy," uvedl kurátor.

Gormleyho zajímá člověk ve vztahu k přírodě a kosmu. S tělem často nakládá jako s obydlím. Pro jeho tvorbu jsou podle kurátora typické dvě polohy: prostor těla a člověk v prostoru. Místa výstav většinou nejdřív navštíví a podle toho, jak na něj zapůsobí, připraví díla na míru.

"Neustále hledá hranice a možnosti zkoumání naší existence na zemi, vztahu těla a člověka k prostoru. Vstupuje do pomyslného dialogu nejen s prostorem, ale i s návštěvníkem," řekl Škoda. Jak uvádí Gormley, prostory jsou pro něj důležitější než samotné sochy. Je pro něj proto důležité i to, jak daný prostor působí na člověka, jak se v něm člověk cítí.

"Je to i způsob jeho komunikace, pracovat s prostorem tak, abychom si uvědomovali sami sebe, sami sebe v prostoru, to, co nám prostor říká. Nikdy neodpovídá, ale vždy klade otázky na diváka a vtahuje ho do svého pole, k určité konfrontaci a dialogu," řekl kurátor.

Antony Gormley se narodil v roce 1950 v Londýně. Vystudoval archeologii, antropologii a dějiny umění na Cambridge Trinity College, poté strávil několik let v Indii a na Srí Lance, kde se seznámil s buddhismem. Poté absolvoval sochařství na Slade School of Fine Art University College London. Má za sebou řadu výstav. V roce 1994 získal Turnerovu cenu, v roce 1997 Řád Britského Imperia, od roku 2003 je členem Královské akademie.

Související články