V soutěži na Západočeskou galerii v Plzni celkem 92 návrhů

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
17.12.2009 18:15
Plzeň

Plzeň - Celkem 92 návrhů přišlo od architektů na novou budovu Západočeské galerie v Plzni. Prestižní zakázka na návrh objektu, který bude stát na atraktivním místě U Zvonu v blízkosti centrálního náměstí, oslovila renomované architekty po celé republice a zřejmě i mimo ni. Nad návrhy nyní zasedla speciální porota, která by měla po několikadenním jednání vybrat vítěze. ČTK to řekla Vlasta Frouzová, vedoucí odboru kultury Plzeňského kraje.
    "Návrhy jsou různé, řada z nich je zajímavá a pro Plzeň představují něco zvláštního, jiného. Jsou mezi nimi ale i návrhy na klasické budovy rovných tvarů. Ani největší idealisté nečekali takový zájem," uvedla.
    Komise vítěze vybere z 89 přihlášených, tři přihlášky totiž přišly až po termínu. Nad návrhy, které jsou posuzovány jako anonymní, dnes poprvé zasedli uznávaní odborníci z řad českých architektů i zástupci kraje a plzeňských úřadů. Předsedou komise je významný architekt a urbanista Martin Rajniš, známý hlavně jako spoluautor nové Poštovny na Sněžce. Spolu s ním o nové podobě galerie rozhodují odborníci a architekti Jiří Kotalík, Ludvík Grym, Petr Kratochvíl, Irena Fialová a další.
    Zasedání poroty bude několikadenní. Komise pravděpodobně vybere nejdříve nejlepší návrhy objektů s kulatým půdorysem, poté z klasických objektů, z objektů zvláštních tvarů. U nich pak bude podrobně probírat, zda architekt pracoval i s vnitřním prostorem podle toho, co bylo v  podmínkách. Vítěz soutěže si za prvenství odnese milion korun. Obrazárna, jejíž výstavba přijde zhruba na půl miliardy korun, by měla stát v roce 2014.
    Podle ředitele Západočeské galerie Romana Musila je stavba nové galerie zcela ojedinělý počin. Obrazárny mnohdy sídlí ve starých klášterech či barokních palácích. "Postavit novou budovu muzea umění pro sbírkotvornou instituci - k  tomu skutečně v České republice v novodobé historii, ani v dobách bývalého Československa ani v českých zemích za Rakouska-Uherska nikdy nedošlo," řekl. Nejblíže tomu měla stavba Rudolfina v roce 1885 a Moderní galerie Království českého z roku 1902, uvedl.
    O stavbě nové galerie se v Plzni hovoří prakticky od vzniku Západočeské galerie v roce 1954. Snahy ale nikdy nedopadly úspěšně. Až se vznikem krajů začalo o stavbě jednat minulé vedení kraje. Obrazárna, jejíž budova by měla být vysoká do 21 metrů, nabídne výstavní sál pro dlouhodobou prezentaci vlastních sbírek převážně z 19. a 20. století, sál pro krátkodobé expozice, prostory pro nové depozitáře, ale třeba i kavárnu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články