Soutěž na podobu pomníku Pražského povstání vyhlásí Praha 6 po volbách

Vložil
ČTK
31.05.2022 07:15
Praha

Praha - Socha připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války by na náměstí Interbrigády v Praze 6 mohla stát v roce 2025. Podoba pomníku Pražského povstání vzejde z architektonicko-výtvarné soutěže. Tu radnice šesté městské části chtěla vypsat v červnu, nyní termín vyhlášení soutěže posunula na přelom let 2022 a 2023. Důvodem je podle zástupců městské části to, že se zatím nepodařilo ustanovit porotu soutěže. Na posunu termínu vyhlášení soutěže se usnesli radní Prahy 6. Památník osvobození metropole za druhé světové války nahradí na bubenečském náměstí dříve odstraněnou sochu sovětského maršála Ivana Koněva, jak rozhodli zastupitelé městské části v roce 2019.


Složení poroty k soutěži na podobu pomníku bude známé po podzimních komunálních volbách a poté, co na radnici zasedne nové vedení. Nově vzniklá koalice totiž bude mít v porotě své zástupce, kteří budou o vítězi soutěže rozhodovat. Kromě nich by mezi porotci měli být sochaři, architekti či urbanisté. Konečné složení poroty by tak měli radní Prahy 6 schvalovat předběžně v listopadu spolu se zadáním soutěže.

Výtvarníci a architekti, kteří se do dvoufázové soutěže zapojí, budou mít za úkol v prvním kole soutěže navrhnout podobu pomníku, jejíž vyhotovení bude stát nejvýše sedm milionů korun, umístění pomníku do veřejného prostoru a úpravy náměstí Interbrigády. Do druhého kola soutěže postoupí návrhy, které porotci vyberou v dubnu roku 2023. Vítěz soutěže by měl být známý na podzim roku 2023. Předběžně by se pomník a úpravy náměstí podle vítězného návrhu mohly realizovat v roce 2025.

Na náměstí Interbrigády dříve stál památník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu nechala radnice odstranit v dubnu 2020 na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy bylo i rozhodnuto, že pomník Koněva nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Pomník vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byl častým terčem vandalů. Ruské velvyslanectví odstranění památníku označilo za nehorázné. Proti postupu radnice tehdy ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman. Dnes zastupitelstvo české metropole jedná i o odebrání čestného občanství Prahy maršálu Koněvovi. Vedení Prahy 3 zase zvažuje přejmenování stávající Koněvovy ulice po prvním starostovi Žižkova Karlu Hartigovi.

Socha sovětského maršála je nyní uložená v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. V budoucnu bude vystavená v pražském Muzeu paměti XX. století. Praha 6, jakožto majitel sochy, má s muzeem uzavřenou smlouvu na deset let s možností prodloužení, jak již dříve ČTK sdělil místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).
0 komentářů
přidat komentář

Související články