Revitalizace bývalých kasáren Vysoké Mýto - výsledky soutěže

Jednofázová veřejná projektová architektonicko-urbanistická soutěž

Zdroj
Město Vysoké Mýto
Vložil
Tisková zpráva
01.11.2017 18:05
Vysoké Mýto

Linda Obršálová
David Helešic

Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického urbanistického návrhu revitalizace veřejných prostranství bývalých kasáren „U Alberta“ ve snaze získat kvalitní městský veřejný prostor, posílit jeho funkce a umožnit jeho fungování. Návrh musel respektovat ekonomické možnosti zadavatele. Předpokládané investiční náklady záměru byly 25.000.000,-Kč bez DPH.

Vyhlašovatel: Město Vysoké Mýto, nám. B. Smetany, 566 32 Vysoké Mýto
Z
ástupce vyhlašovatele: Ing. František Jiraský, starosta města 

Sekretář soutěže: Ing. Martin Melena

Řádní členové poroty - závislí:
Ing. František Jiraský, starosta města Vysoké Mýto
Ing. arch. Milan Košař, architekt města

Řádní členové poroty - nezávislí:
Ing. arch. MgA. David Mateásko
Ing. arch. MgA. Petr Uhlík
Ing. arch. Magdalena Strnadová

Náhradníci poroty - závislí:
Ing. Martin Krejza, místostarosta města Vysoké Mýto

Náhradníci poroty - nezávislí:
Ing. arch. David Mareš

Při hodnocení soutěžních návrhů bude přítomen nezávislý odborný znalec krajinář. Ing. Lukáš Štefl, Ph. D. 

Porota může v průběhu soutěže navrhnout přizvání dalších odborných znalců pouze s výslovným svolením zadavatele. 


Datum konání soutěže: 6.3.2017 - 18.5.2017
Datum zveřejnění výsledků: 20.10.2017
Počet odevzdaných návrhů: 7
Ceny a odměny celkem: 170 000,- Kč



1. cena: částka 100 000,-

Autoři: Ing. arch. Barbora Srpková, Mgr. Art. Martin Lukáč
Hodnocení poroty: Návrh splňuje prvky zadání a rozvíjí potenciál stávajícího areálu kasáren bez zásadních dopadů na současné majetkoprávní vztahy a definuje čtyři prostorové a programové celky: náměstí, hřiště, park a promenádu, které dále lokalizuje a dotváří, dle názoru poroty adekvátním, uměřeným a přesvědčivým způsobem. Porota oceňuje, že návrh řeší každý z celků odlišně s důrazem kjeho funkčnímu využití, měřítku a poloze v areálu. Návrh klade důraz na podporu pěší a cyklistické dopravy. Za tím účelem návrh vytváří, mimo jiné, nově navrženou promenádu, která propojuje všechny veřejné prostory areálu. Promenáda je zesílena novou výsadbou a doplněním stromořadí a stává se výrazným urbanistickým motivem s potenciálem dalších pokračování nebo návazností. Propojení parku a hřiště je podpořeno výhradně pěším charakterem pokračování ulice Školní. Ideu nově navržené možnosti výstavby objektu podél ulice Prokopa Velikého, která by si vyžádala změnu UP, považuje porota za vhodnou a svému umístění za adekvátní. Stejně tak považuje porota za vhodnou navrženou demolici kotelny mezi stávajícími objekty kasáren za účelem propojení areálu s ulicí Prokopa Velikého. Náměstí T. G. Masaryka je navrženo jako jednolitá víceúčelová plocha rozdělená na tři funkční zóny: komunikace, parkování a veřejná plocha. Víceúčelovost využití prostoru náměstí vnímá porota jako pozitivní stránku návrhu. Nicméně se zdá, že není bezezbytku prokázáno, že se jedná o měřítkově přívětivý a vzhledem k možnému využití vhodně řešený veřejný prostor. Celek hřiště je strukturován sítí diagonálních cest, které jsou pro tuto část návrhu zcela určující. Dle názoru poroty se jedná o tak výraznou a určující geometrii, že ji bude vhodné dále rozpracovat a určit její přesné parametry. Výraznou a cennou částí návrhu je také polozapuštěné víceúčelové hřiště (v zimě kluziště), které přináší možnost koncentrace aktivit do jednoho místa s tím, že např. části celku hřiště, které jsou blíže stávajícím objektům bydlení, jsou ponechány jako klidové. Celek parku návrh ponechává jako klidové místo s mírným doplňkem pro možné aktivity např. seniorů. Návrh přináší řešení, které je s ohledem na deklarované použití standardních konstrukcí a prvků, investičně uměřené. Tuto kvalitu spatřuje porota také jako velmi důležitou. Celkové vyznění návrhu je adekvátní a uměřené svému zadání. Zpracování návrhu je kultivované.



3. místo: částka 40 000,- Kč 

Autoři: Mgr. art. Jan Kohút, Mgr. Arch. Daniel Silva
Hodnocení poroty: Celková koncepce návrhu svým programem splňuje zadání, avšak se zdá, že charakterem, náročností a množstvím prvků koncipovaná spíše pro velkoměstské řešení. Autoři se podrobně věnují různým aktivitám jak v části parku a sportovišť, tak v části náměstí T.G.M., což dává předpoklad pro případné rozvíjení tohoto konceptu. Park před Domem pro seniory je se sportovišti zajímavě propojen plochou s krytými pavilony, která navíc park propojuje se Školní ulicí. Zároveň pavilony vytváří předěl mezi sportovištěm a parkem. Celkově je řešení silně formalizované, náročné nejen investičně, ale také na údržbu. Významná podélná osa nemá přirozené pokračování do parku. Způsob pojednání parku nízkou hustou výsadbou stromů, která nahrazuje současný trávník, považuje porota z pohledu využitelnosti pro různé druhy rekreačně společenských aktivit za nevhodnou a problematickou. Chybí zde otevřená louka. Ve srovnání s ostatními návrhy (vyjma vítězného) se jedná o nejkomplexnější naplnění zadání a pestrost aktivit dává předpoklad při případném dopracování na nalezení optimálního řešení. Porota však doporučuje redukci prvků a atrakcí, protože předložené řešení je z investičního i provozního hlediska nepřiměřeně nákladné.



Odměna: částka 20 000,- Kč
Autoři: 
Ing. arch. David Balajka, Ing. arch. Marek Macejko, 
Ing. arch. Vojtěch Kratochvíl
Hodnocení poroty: Porota odměnila snahu pojednat parter obou hlavních veřejných ploch poněkud netradičním způsobem. Nepřesvědčivě však vyznívá skutečnost, že i přes jejich zcela odlišnou funkci i využití, je navržené řešení u obou ploch téměř stejné. Jako neodůvodněné zhodnotila porota propojení ulic Žižkova - Prokopa Velikého prodloužením Školní ulice pro automobilovou dopravu. Tím dochází k odtržení parku před Centrem sociálních služeb od ostatního řešeného území. Také navrhovanou územní rezervu pro možnou výstavbu bytového domu v prostoru tohoto parku považuje porota za nevhodnou. Diskutabilní je také řešení parkovacích kapacit stereotypním situováním kolmých stání podél komunikací. Navrhovaný systém zeleně svými pravidelnými alejemi celé území opticky spíše uzavírá a izoluje od okolí, naopak kladem je návrh na odkup nebo zřízení průchodu stávajícího objektu při ulici Prokopa Velikého, a tím zřízení nového přístupu do areálu bývalých kasáren. Z hlediska investičních nákladů jsou veřejná prostranství navržena v přiměřeném standardu. Grafická úroveň návrhu je velmi dobrá.




Odměna: částka 10 000,- 
Kč
Autoři: Ing. Kateřina Miholová, Ing. arch. Jan Kubát, Ing. arch. Norbert Obršál, Bc. Linda Boušková, Bc. David Helešic
Hodnocení poroty: Jedná se o návrh řešící především prostor možného parku formou dostavby bytových domů - směrem do Školní ulice třemi bytovými domy a do ulice Prokopa Velikého dvěma bytovými domy. Myšlenka zastavění je zajímavá, ale charakter řešení se odklání od požadavků soutěže, což snižuje vlastní hodnotu návrhu. V místě struktury bytových domů jsou vytvořeny vnitrobloky, ve kterých chybí prostory pro volnočasové aktivity, sport apod. Tyto vnitrobloky fungují spíše jako prostup pro pěší celým územím. Řešení nevhodně navrhuje rozmělnění prostoru do pruhů trávy. Působí jako jednotný sídlištní blok bez hierarchie prostorů, formálně řešící bydlení na úkor pohybových funkcí. Doprava ve Školní ulici tvoří významnou bariéru, která celý prostor rozděluje. Park před Domem pro seniory je beze změn. V části bytových domů je nedostatečně řešené parkování vzhledem k nárůstu počtu bytů. Návrh nesplnil zcela zadání, jeho charakter se od požadavků liší. Některé části zadání nejsou řešeny a to v případě náměstí T.G. Masaryka. Tento prostor je řešen pouze doplněnými pruhy trávy. Propojení obou krajních částí ve směru východ - západ je pro chodce nepříjemné, v návrhu se jedná o dva samostatné na sebe nenavazující prostory, což nepodporuje zamýšlený charakter území. Autor klade důraz na vytvořené stromořadí v délce ulice Školní proti navrhovaným bytovým domům. Porota ocenila snahu návrhu zabývat se ekologickými aspekty, jako např. odvody srážkové vody do retenční nádrže - jezírka, včetně vsaků na území parku. Standard řešení veřejných prostranství je hlediska investičních i provozních nákladů přiměřený. Grafická úroveň návrhu je dobrá. Porota udělila tomuto návrhu odměnu za snahu o urbanisticky vyhraněné řešení dostavby nedokončeného bloku stávajících kasáren a celkově kultivované zpracování.

0 komentářů
přidat komentář