Vize pro město Roudnice nad Labem ateliér urbanismu: Ing.arch. Akad.arch. Jiří Klokočka / Ing arch. Dott. Ing. Petr Janoš
Město Roudnice nad Labem leží v jihovýchodní části okresu Litoměřice, Ústeckém kraji, v zájmovém území NUTS II – Severozápad, z velké části na levém břehu řeky Labe. Město patří mezi nejvýznamnější sídelní jednotky okresu Litoměřice a je přirozeným centrem spádové oblasti Podřipska. Počátky města jsou spojeny s existencí brodu přes Labe. Rúdnice či Rudenice je jméno, které dostala podle pramene rudě zbarvené vody, který dodnes vyvěrá u Kostela Narození Panny Marie. Nejstarší písemné zmínky z druhé poloviny 12. století dokládají vlastnictví Roudnice pražskými biskupy.
Koncept Roudnice nad Labem je skvělé město. V průběhu analýz jsme nenarazili na žádné výrazné problémy, ale naopak na fakt, že Roudnice má mnoho potenciálů, ale ne všechny naplno využívá. Proto jsme se rozhodli některé z nich vybrat a naším návrhem tak i podpořit identitu města. V průběhu práce jsme přišli na to, že naše vybrané potenciály naplňují vybrané cíle. Tyto dvě složky se navzájem podporují a logicky na sebe navazují.
Potenciály Roudnice Roudnice je město plné zeleně, obklopené přírodou a umístěné v zemědělsky úrodné oblasti ČR. Blízkost řeky Labe přináší nejen přírodní krásu, ale i vodní dopravní tepnu. Zároveň podél Labe vede železnice, která je jedním z hlavních vlakovýc h koridorů České republiky. Vodní a železniční koridor přináší výborné napojení veřejné dopravy, jak do okolních měst, tak i do zahraničí. Důležitým faktorem je nedaleká dálnice z Prahy směrem do Německa, která hraje výraznou roli v chodu města. A dalším obrovským potenciálem Roudnice nad Labem je blízkost hory Říp a zároveň zámek, který je v dnešní době nevyužívanou dominantou města. V současné struktuře Roudnice nad Labem se dají nalézt velké prostorové rezervy, proto je žádoucí, aby se město zahušťovalo a přednostně zapojovalo nevyužité plochy ve vnitřní struktuře. Ve všech těchto bodech vidíme důležité potenciály Roudnice nad Labem, které naším podpořením mohou naplnit určité cíle a výrazně tak zlepšit identitu města, kterou město postrádá. Nalezené potenciály nás dovedly k jednotlivým cílům a ty pak ke konkrétním návrhům.
Cíle - určení hranic zástavby a psychologicky jasných hranic města - ekonomická stabilita – připravení základů pro vytvoření nových ekonomických a pracovních příležitostí - výroba vlastních produktů - ekologická stabilita - zatraktivnění města a přilákání turistů - funkční infrastruktura města, zaplnění proluk ve městě a určení nových ploch pro bydlení - zlepšení občanské vybavenosti a bezpečnosti ve městě
Vize pro město Jaroměř ateliér urbanismu: Ing.arch. Akad.arch. Jiří Klokočka / Ing arch. Dott. Ing. Petr Janoš