Zhluboka a zdravě se nadechnout s FERMACELL greenline

Zdravá kvalita bydlení díky razantnímu snížení škodlivých látek

Vložil
Tisková zpráva
17.05.2011 07:00
Fermacell GmbH, organizační složka Praha

"Zdravé bydlení je pro nás velmi důležité, zejména kvůli dětem", zdůrazňují mladí manželé, kteří si pořídili přízemní dům na bázi montované dřevostavby ze 70. let. Že byl dům silně zatížen formaldehydem, se projevilo až při kontrole vzduchu v místnostech. Použití sádrovláknitých desek FERMACELL greenline způsobilo razantní snížení zatížení škodlivými látkami.

Manželé měli štěstí v neštěstí, protože se dozvěděli o zatížení formaldehydem ještě před nákupem domu. Před podpisem kupních smluv na montovaný dům z roku 1970 se proto rozhodli, že nechají provést odborné měření škodlivých látek. Po provedení první analýzy byli členové rodiny šokováni a především si nebyli jisti tím, co mají dělat. Při koncentraci formaldehydu 253 µg/m³ bylo zatížení místnosti výrazně vyšší než je maximální hodnota, doporučená Světovou zdravotnickou organizací (WHO), tedy 100 µg/m³. Není to však nic překvapivého, v domech, kde byly v minulosti použity ke konstrukci dřevotřískové desky, se mohou i po 20 letech pohybovat koncentrace v rozmezí 300 µg/m³. Povolaní odborníci, kteří provedli měření a kteří mají zkušenosti ze sanacemi škodlivých látek, se však shodli v jednom: Koncentraci formaldehydu lze provedením odborné sanace snížit na zdravotně nezávadné minimum. Pochybnosti zájemců o koupi, kteří po krátkou dobu dokonce uvažovali o stržení celého domu, se pomalu rozplývaly. Noví majitelé měli jasno: "Naším prvořadým cílem bylo zbavit dům škodlivin minimálně do té míry, aby bylo dosaženo alespoň doporučené hodnoty WHO."

Zdravé bydlení díky FERMACELL greenline
Manželé se nakonec rozhodli pro dům, který si přáli a s tím pro doporučenou celkovou rekonstrukci. Rozhodující bylo také, že kupní cenu bylo možné snížit o náklady na sanaci. Pro sanační opatření byly použity desky FERMACELL greenline, které čistí vzduch v místnostech. Pro dokumentaci hodnot formaldehydu po dokončení rekonstrukce byla v pravidelných časových intervalech prováděna měření vzduchu v místnostech. Mezi prvním a závěrečným měřením  po kompletní sanaci došlo ke snížení hodnot formaldehydu o 200 µg/m³.  Při závěrečném měření bylo možné prokázat koncentraci formaldehydu ve výši pouhých 52 µg/m³ - ve venkovním prostředí se přitom formaldehyd vyskytuje v koncentracích v rozmezí 10 - 100 µg/m³. Jedná se o pětinu původní naměřené hodnoty, která je absolutně nezávadná. Na základě laboratorních zkoušek lze navíc očekávat, že se hodnoty v průběhu času ještě dále sníží.

Řešení díky ovčí vlně
O to více udivující je, že je tato drastická redukce založena pouze na principu přírodního účinku ovčí vlny. Keratin, obsažený v ovčí vlně má tu vlastnost, že dokáže škodlivé látky absorbovat jako nerozpustný prvek své molekulární struktury a přeměnit je na neškodlivé látky. Povrch stavebních prvků FERMACELL greenline je ve výrobním závodě opatřen povrchovou úpravou  z účinné látky na bázi keratinu. Desky greenline tak redukují a neutralizují zdraví škodlivé látky, jako jsou aldehydy a ketony, známé také pod označením VOCs (těkavé organické sloučeniny). Patří k ním formaldehyd a nepříjemné zápachy. Účinek desky je aktivní po řadu let a funguje také pod povrchovými vrstvami, jako jsou nátěry a tapety, zejména pokud jsou difúzně otevřené. Účinek byl prověřován a certifikován na základě rozsáhlých měření, mimo jiné nezávislým ústavem eco-Institut v Kolíně.

Po modernizaci venkovní stěny byly všechny plochy stěn a stropů vnitřních prostor domu obloženy 10 mm sádrovláknitými deskami FERMACELL greenline. Zdravé obkladové desky se zpracovávají jako obvyklé sádrokartonové desky a vyznačují se nejvyšší stabilitou, požární ochranou, zvukovou a tepelnou izolací. Po montáži na stávající dřevotřískové desky s obsahem formaldehydu snižuje FERMACELL greenline v domě mladé rodiny zatížení vzduchu v místnosti škodlivými látkami. Výsledek je vidět a mladí manželé jsou ve svém novém domově spokojeni: "Udělali bychom to znovu stejným způsobem. Celá sanace proběhla hladce a byla pro nás díky celkové konstelaci partnerů a použitých stavebních materiálů šťastným řešením - od výchozího stavu domu až do našeho nastěhování uplynuly právě čtyři měsíce. Cítíme se absolutně příjemně - nemáme už žádné pochybnosti, jestli je naše bydlení zdravé."
0 komentářů
přidat komentář

Související články