Sbohem, Bauhause. PLATO po téměř sedmi letech opouští bývalý hobby- market. Část aktivit přesune do jatek.

Zdroj
PLATO Ostrava
Vložil
Tisková zpráva
25.06.2024 23:35
Ostrava

5000 metrů čtverečních pro současné umění. Tímto sloganem láká galerie PLATO k návštěvě svého předchozího sídla, budovy bývalého hobbymarketu. Od roku 2018, kdy ostravská městská galerie současného umění budovu Bauhausu otevřela veřejnosti, jí prošlo přes 200 umělců, více než 60 institucí, platforem a komunit, stovky škol a tisíce návštěvníků. Její provoz končí poslední červnový den, vedení města zde dlouhodobě plánuje novou výstavbou a počítá s demolicí objektu. Dvě poslední akce se tu uskuteční v pátek 28. června od 17 hodin a v neděli 30. června 2024 od 16 hodin.

Na pátek 28. června je připraven koncert, komentované prohlídky a večírek na rozloučenou pod názvem Sbohem, Bauhause!. Od 17 do 22 hodin čeká na návštěvníky na zahradě DJ set a táborák, dále v 18 hodin komentovaná prohlídka včetně zázemí v 1. patře a v 19.30 hodin poslední koncert experimentální elektronické hudby, kterou PLATO pravidelně pořádá společně s platformou Gin&Platonic. V prostorách stage vystoupí londýnský producent Klahrk a objev tuzemské experimentální scény sorbitol drops.

V neděli 30. června se od 16 hodin uskuteční v budově akce úplně poslední. Nese výmluvný název Sundávání nápisu PLATO B z budovy Bauhausu. Galerie zve na společné sledování výškových prací při odstranění označení budovy.

S nápisem, resp. konstrukcí, totožné s tou, která nese označení, souvisí i aktuálně připravovaný projekt pro zahradu sousedního hlavního sídla PLATO. Konstrukce se stane základem venkovního mobiliáře se zastíněním, kterou připravuje architektonické studio MAK!. Galerie tak předznamenává osud dalších prvků Bauhausu, jejichž fragmenty se stanou základem i nové podzimní výstavy. V největším sále hlavního sídla vznikne na sedm měsíců podobný prostor pro komunity a veřejnost jako v Bauhausu.

Dočasným sídlem městské galerie byl Bauhaus čtyři a půl roku. V posledních dvou letech, po dokončení konverze budovy bývalých jatek coby hlavního sídla PLATO, dostal novou náplň a stal se zázemím i pro další organizace a komunity. Díky rozloze, uspořádání, mobiliáři i způsobu provozování se například v jednu sobotu na začátku června vedle sebe sešly batolecí výtvarná skupina, akce pro staci- onář, malování v rámci festivalu Formát ostravský plenér a dětský klub v ukrajinštině. Vzájemně si nevadily, zabydlely prostor, a ještě v něm zbylo místo pro návštěvníky kavárny a výstavy Fakulty umění Ostravské univerzity Diplomky 2024.

Prostor však nabízel i jiné možnosti. Na začátku června se na stagi, pódiu pro živé akce od amerického autora Thana Husseina Clarka, vzali umělci Markéta Sasínová a Jakub Choma. "Kdyby nebylo Bauhausu, asi bychom se brali třeba za tři roky. Ale když se zavírá, prostě jsme tu museli mít svatbu. My to tu milujeme," uvedla nevěsta.

O oblibě místa, a tedy i úspěchu, s jakým ho galerie vybudovala a provozovala, vypovídá i petice veřejnosti reagující na rozhodnutí ukončit zdejší aktivity. "Jsme si vědomi unikátnosti propojení uměleckých a komunitních aktivit, které se podařilo vybudovat v PLATO Bauhausu. V PLATO Bauhausu nechal náš tým kus svého života. Podle nás Ostrava potřebuje podobný nízkoprahový prostor. Nejedná se jen o budovu, ale především o vztahy, o důvěru komunit a poskytovatele zázemí," uvádí ředitel galerie Marek Pokorný.

V Bauhausu vystavovalo od roku 2018 přes 200 umělců a umělkyň z Ostravy, ČR a zahraničí, využilo ho více než 60 institucí a platforem, stovky škol a tisíce návštěvníků. Funkční zóny v prostoru Bauhausu, například stage, kino, bistro, knihovna atp., jsou zároveň uměleckými díly, které během prvních dvou let vytvořili umělci a umělkyně z České republiky, Polska, Francie, USA a Belgie. V interiéru byly záměrně ponechány prvky odkazující k bývalé funkci objektu jako nápisy nebo výmalba. Za konceptem prostoru a jeho využíváním stál kurátorský tým ve složení Marek Pokorný, Linda a Daniela Dostálkovy, Michal Novotný, Jakub Adamec a Edith Jeřábková.
0 komentářů
přidat komentář