Rekonstrukci kamenného domu na Šumavě korunovala krytina PREFA: je odolná a podobá se té původní

Vložil
advertorial
28.03.2025 19:05
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

 
Na okraji malebné šumavské obce stojí chalupa, která díky citlivé rekonstrukci získala nový život. Pod taktovkou architektů Vojtěcha Hyblera a Davida Dvořáka z pražského ateliéru Archport se z domu, jehož základy tvoří posbírané kameny z okolních polí, stalo autentické a funkční rodinné útočiště. Projekt přinesl nejen novou životní etapu starému šumavskému stavení, ale také řadu nečekaných objevů a inspirací, jež určily výsledný charakter stavby.

Rekonstrukce začala pečlivým dialogem mezi architektem a investorem, kteří společně hledali způsob, jak dům přetvořit v prostor, jenž by respektoval historii stavby a zároveň splňoval požadavky moderního bydlení a rodinné rekreace. "Po zahájení rekonstrukce jsem buďto já, anebo některý z mých kolegů byli na stavbě osobně přítomni prakticky každý týden. Díky tomu jsme mohli reagovat na situace, jež přinesly nečekané objevy, a zároveň jsme mohli dotvářet detaily, které by jinak zůstaly zřejmě opomenuty," vysvětluje David Dvořák.

Architekti se rozhodli zachovat co nejvíce autentických prvků, jež odrážejí historii domu a jeho proměny v průběhu let. Například různé velikosti a umístění oken zůstaly nezměněny, stejně jako některé zazděné stavební otvory, které autoři návrhu ponechali přiznané. V interiéru přitahuje pozornost betonový věnec, jenž působí industriálním dojmem a kontrastuje s přírodní pískovou omítkou. Právě použití jádrových omítek na bázi písku bylo jedním z nečekaných nápadů, které vznikly díky časté přítomnosti architektů na stavbě a jejich neustálému dialogu s řemeslníky.


Střecha a střešní okna - kompromis mezi tradicí a současnými trendy

V podkroví, jež slouží jako obytný prostor, byla osazena střešní okna. Přestože jde o prvek, který do šumavských chalup tradičně nepatří, investor si jejich praktičnost oblíbil. Řešení je tak kompromisem mezi historickou věrností a potřebami moderního bydlení.

Při hledání ideální střešní krytiny architekti zohlednili jak vzhled okolních domů v obci, tak historickou podobu krytin, které se v této části hor používaly v minulosti. "Střechy domů v této oblasti bývaly tradičně pokrývány eternitem. Na tomto domě byl eternit v devadesátých letech minulého století nahrazen střešní krytinou podobného vzhledu i velikosti, jaký měly tradiční šumavské šablony. Uvažovali jsme o tom, že krytinu ponecháme a pouze ji natřeme, ale zjistili jsme, že vzhledem k zateplení stavby by tuto změnu mikroklimatu v domě nejspíš nezvládla a rychle by degradovala," vysvětluje Vojtěch Hybler a dodává: "Když už se střecha dělala nově, rozhodli jsme se pojmout ji více technicky. Vybrali jsme plechovou krytinu od společnosti PREFA. Šablonu měli maličko větší, než jaká se u eternitových střech používala dříve, ale tato drobná změna domu sluší. Vybrali jsme odstín šedé, která na svůj boom teprve čeká – aktuálně nejpoužívanější barvou je totiž antracitová, ta však pro náš účel byla příliš tmavá. Stejnou barvu jako na střechu jsme použili i na ostatní kovové technické doplňky u domu, jako jsou opláštění komína, oceloplechová dvířka rozvaděče i zajímavý technický sud na jímání dešťové vody."


"Architekti zvolili hliníkovou falcovanou střešní šablonu 44 × 44 v barvě P.10 světle šedé – krytinu s minimální hmotností, dlouhou životností a extrémní klimatickou odolností, což se na Šumavě určitě hodí," vysvětluje Karin Alexandrová ze společnosti PREFA Aluminiumprodukte. "Díky integrovaným upevňovacím lištám se řemeslníkům s touto krytinou dobře pracuje, montáž střešních a fasádních prvků bývá rychlá, a pro investora je tedy méně nákladná," dodává Karin Alexandrová.

Ukázková spolupráce s řemeslníky

"Jsem rád, že jsme alespoň s pokládkou střešní krytiny PREFA mohli řemeslníkům pracujícím na tomto projektu trochu usnadnit práci. Protože kdybych měl z průběhu této stavby vyzdvihnout jednu věc, byla by to právě naše spolupráce s řemeslníky. Na všechny jsme měli opravdu velké štěstí a naše spolupráce byla přímo ukázková. Často již v okamžiku, kdy jsme s kolegy ze studia debatovali o svých představách, řemeslníci hned začali spřádat plány, jak naše nápady uskutečnit," přibližuje David Dvořák. Důkazem toho, jak jsou řemeslné dovednosti pro celkový výsledek rekonstrukce nezbytné, je například úspěšné přenesení a opětovná pokládka osmitunové plzeňské kamenné desky, kterou architekti objevili v kamenickém bazaru. Kameníci napřed detailně zdokumentovali přesnou polohu jednotlivých dlaždic na původním místě a po převozu na Šumavu jednotlivé zhruba 150kilové kameny opět precizně seskládali.

Výsledkem otevřeného přístupu architektů a fortelných rukou řemeslníků je dům, který působí jako harmonické spojení historických prvků s moderními detaily. Rekonstrukce ukazuje, že citlivý přístup k tradičním stavebním materiálům doplněný o neotřelá řešení může vést ke vzniku prostoru, jenž respektuje minulost, ale zároveň se přizpůsobuje současným potřebám. Tato šumavská chalupa je dokladem toho, jak důležité je při rekonstrukcích naslouchat nejen přáním investora, ale i samotné stavbě, která během procesu často odhalí nečekané poklady. Dům dnes vypráví svůj příběh a zároveň nabízí rodině moderní a pohodlné bydlení s okouzlujícím výhledem na šumavské louky a kopce. O zdařilosti výsledné rekonstrukce svědčí i její nominace v soutěži Grand Prix Architektů.

Archport
www.archport.cz

PREFA Aluminiumprodukte
cz.prefa.com
0 komentářů
přidat komentář

Související články