Mezinárodní den kachliček 21. května se blíží

Zdroj
Vložil
Tisková zpráva
11. 05. 15. 12:00


21. května 2015 mají svůj mezinárodní den obklady a dlažby, většině lidí známé pod označením kachličky. Vyhlásili jej zástupci firmy ARCHTILES a čeští umělci pod vedení Ondřeje Olivy (sochař) z Velehradu společně s tradičními výrobci dlažeb a obkladů z Francie a Itálie.

Podle původce myšlenky, kterým je kolektiv firmy Archtiles s.r.o, má Mezinárodní den kachliček (International Tiles Day) připomenout veřejnosti, že keramické dlažby a obklady patří mezi materiály, které lidstvo doprovázejí po mnoho tisíciletí.

Michal Škapa
Mezinárodní den kachliček 21.května

A proto pořádá soutěž pro přední české umělce, architekty a designéry, jejímž cílem je výroba autorských kolekcí přímo v továrnách slavných výrobců, kterými jsou REFIN, Normandy ceramics a MADE A MANO. Soutěžící si mezi sebou rozdělili několik kategorií a výsledky jejich spolupráce budou vyhodnoceny a následně vystaveny ve dnech 21. a 22. května v prostorách Café JEDNA v přízemí Národní galerie v Praze.

Pozvání do soutěže přijala malířka Ira Svobodová, grafici Jakub Uksa (Obic), Pavel Tichoň (Ticho333) a Michal Škapa (Tron), malíř Jiří Lauterkranc, architekti Miloš Munzar a Jaroslav Wertig, architektky Dagmar Štěpánová a Katarína Varsová a legenda českého street artu Jan Kaláb. V porotě pak zasednou zástupci českých investorů, výrobců, architektů a médií zaměřených na design a architekturu.

Honza Kaláb
Jakub Uksa s kolegy

Jsem moc rád, že se mohu podílet na organizaci akce, která dává českým tvůrcům možnost vytvořit kolekci pro celosvětově proslulé výrobce,“ říká jeden z organizátorů akce, sochař Ondřej Oliva, a pokračuje, „keramická dlažba už dávno není jen povrchem, na který se později položí koberec nebo nalepí nákupní seznam na nedělní oběd. Je součástí designu každého interiéru a já se těším, až ten můj ozdobí kolekce některého z účastníků soutěže.“

Soutěž vyhlašujeme proto, aby nebylo kvůli moderním technologiím zapomenuto, že  keramické dlažby a obklady jsou materiálem přírodním, originálním a při správném zpracování a využití stejně autentickým jako například sklo, kámen nebo kov. Vzpomeňte si na první kachličku, kterou jste jako malí pokreslili fixou rodičům v koupelně nebo kuchyni,“ říká Petr Kunt z Archtiles s.r.o. a doufá, že ze soutěže vzejde celá řada nových designových kolekcí s celosvětovým potenciálem.

Michal Škapa
Petr Kunt, Honza Kaláb a Ondřej Oliva
0 komentářů
přidat komentář

Související články