Lumion 12 – Nejlepší verze programu jaká zatím byla?

Vložil
Tisková zpráva
25.11.2021 18:50
Lumiartsoft s.r.o.

Lumion 12 vyšel oficiálně na začátku měsíce, měli jsme tedy chvíli na zkoušku jeho nových funkcí. Podívali se, co se opravdu změnilo a máme už i zpětné vazby od klientů. Vším Vás provedeme stručně níže i s ukázkami. Začneme promo videem:



Na začátek je třeba říci, že grafické novinky a vylepšení nebyly v této verzi prezentovány jako hlavní. Oproti verzi Lumion 11 a starším trailerům je to nezvyklé, Dříve se trailery zaměřily vždy na nové funkce, jako byly ortogonální pohled, fotozákresy, zaoblení rohů modelů, automatické animace, kapky deště stékající po sklech, objemový oheň, vylepšení světel, náhledů renderu atd. (Celý seznam novinek i několika starších verzí je zde: https://www.lumion.cz/novinky/ )

Proč to tak není i nyní? V Lumionu se upravila funkčnost téměř každé důležitější funkce, ale u každé šlo o drobná vylepšení, která sice ve výsledku dají úplně jiný zážitek z tvorby vizualizace a zrychlí workflow, ale prezentovat to by bylo dost složité. Hlavní prezentace se tak logicky zaměřila na to, co oceňují uživatelé nejvíce. Fungující program, který nabízí příjemné a jednoduché workflow. Výjimky, které jsou hodně vidět, jsou například "nálepky" alias obtisky, které přidávají nedokonalosti do scény, Objemová světla, která tvoří náladu mlžného rána, nebo třeba vylepšené materiály, které dovolují jednoduše více realistické provedení materiálů. Co vidí každý, kdo používal starší verzi, je nové rozhraní. Ale začneme tím, co je nejvíce vidět.

Nálepky

Nedokonalosti ukazují jednu věc, reálnost. Příliš ostré hrany modelů ukazují akorát na lenost nemodelovat zaoblení. Příliš lesklá textura ukazuje lenost přidat nějakou přirozenou vadu. Lumion 12 má na to krásnou pomůcku, nálepky. Ty dokáží pomocí jednoho objektu jednoduše změnit zcela dojem z povrchu, modelu a ve výsledku celé vizualizace. Přidávají totiž nedokonalost, opotřebení, chybu. Otlučená omítka, pokreslený chodník, rozježděná středová čára na silnici. To jsou vše ty detaily, které dodají věrohodnost vizualizaci. V kombinaci se zaoblením hran, stárnutím materiálů a novými možnostmi materiálů, tak můžete tvořit mnohem více realisticky vypadající vizualizace. Pro ty, kdo si rádi hrají, nálepky je možné dávat třeba i na auta a další různé objekty z knihovny Lumion. Můžete tak simulovat třeba zablácené auto nebo poškrábaný nábytek. Všech několik tisíc modelů tak můžete oživit a zreálnit.


Objemová světla

Objemové světlo pro bodovky, které se přidává až v efektech fotografie nebo videa, dovolí jednoduše ukázat ranní mlhu v ulici, ukázat velmi jemně kužel světla v interiéru, nebo třeba udělat simulaci osvětlení koncertu.


Světla je možné i animovat a pohybovat s nimi. Reagují stále na G.I. a další efekty. Zase je možné třeba udělat díky tomu i lépe vypadající provoz na silnici přidáním tohoto ofekti pro světla aut, nebo třeba vizualizaci objektu pod vodou. To jsou samozřejmě jen okrajová využití, hlavní je navození správné atmosféry vizualizace. K tomu slouží u světel nově i zadávání teploty v Kelvinech. Samozřejmostí je už nahrávání IES profilů světel.

Rozhraní programu

Možná je to nejdůležitější. Nové rozhraní je jednodušší, přehlednější a dovoluje mnohem intuitivnější nastavení jednotlivých prvků. Jednodušším způsobem pracujete s knihovnami, jsou tříděné do složek, které jsou přehledně zařazené do hlavní knihovny. Stejné druhy objektů jsou tříděně i v rámci kategorií. Když například hledáte břízu, máte k dispozici hned u sebe všechny její varianty ve skupině. Navíc tam máte i TAGy, ale o tom později. Příjemné je také grafické zpracování "vypínačů" on/off, které je nastavené jako klasický starý elektrický vypínač. Klasická nastavení i pokročilá nastavení objektů jsou přehlednější. Jednodušším způsobem můžete kopírovat efekty mezi klipy videa a fotografiemi, nebo kopírovat celé pohledy a videa.




Materiály

Změnila se i práce s materiály a to výrazným způsobem. Pokud používáte vlastní materiály, tak k nim nyní můžete mnohem jednodušším způsobem přidat i mapu lesku, která říká, v jaké části materiálu je jaký lesk při určité odrazivosti. Navíc pracuje Lumion stále s alfa kanálem, který můžete, kromě nejčastěji používaných částečně průhledných textur, použít i na jiný účel (třeba svítivost). V praxi to znamená, že si najdete online materiál, třeba reálný od nějakého výrobce (dobrý zdroj je například "Realworld textures") a stáhnete si jpg mapu barev, normál, displacement a odrazů. Jednoduše je všechny nahrajete do Lumionu a máte přesný konkrétní materiál, se vším všudy, včetně všech vlastností, které výrobce zamýšlel. Pro vizualizace například interiérů je tohle absolutně nejlepší novinka.


Další vylepšení

Dalších vylepšení je celá řada, například lepší práce s terénem a importovanými satelitními mapami, SPZ značky, lepší optimalizace na některých grafických kartách a lepší nastavení programu pro pomalejší karty. Ale nebudu Vás s nimi zatěžovat, když si je můžete vyzkoušet v klidu sami. Což je asi nejlepší způsob, jak dostat o programu jasnou představu.


Trial verze je dostupná zde: https://www.lumion.cz/zkusit/
Pro studenty (a školy) je už dostupná i verze studentská zde: https://www.lumion.cz/student-edu/
0 komentářů
přidat komentář

Související články