Jak světové strany ovlivňují návrh dispozice bytu?

Vložil
Tisková zpráva
12.10.2020 14:30
Žaluzie NEVA s.r.o.

Při návrhu domu mimo jiné zvažte orientaci stavby a pokojů na světové strany. Správná orientace místností totiž ovlivňuje, kolik je v bytě světla nebo jestli majitelům v létě nebude moc horko.


Tepelnou pohodu v domě nebo bytě ovlivňuje už poloha pozemku – klíčová je zejména jeho orientace ke světovým stranám. Pokud to jde, naplánujte příjezdovou cestu k domu ze severu nebo východu a naopak soukromou část pozemku umístěte spíš na jih nebo západ. Tím zajistíte majitelům dostatek světla a tepla na zahradě nebo terase, kde pobývají nejčastěji.

Ideální orientace pokojů: obývák na jihu, ložnice na východě

Hlavní pravidlo při zařizování domu zní: pokoje, ve kterých majitelé pobývají nejčastěji, umístěte na jižní nebo jihozápadní stranu. Ložnici, obývák nebo pracovnu tím prohřejete i prosvětlíte, v topné sezóně navíc majitelé ušetří za vytápění místností.

Každá světová strana se pak hodí pro jiný typ místností:

Sever: na chladnější stranu umístěte kuchyni

Severní strana domu je chladnější a tmavší. Do severních pokojů nesvítí přímé paprsky a slunce prosvětluje místnosti rovnoměrně po celý den. Na sever proto nejlépe navrhněte místnosti, které není potřeba tolik prohřívat: chodby, schodiště, šatny, garáže nebo třeba koupelnu.

Platí to i pro kuchyni, která se vyhřívá vařením. Výjimku ale udělejte, pokud plánujete kuchyni spojenou s obývacím pokojem.

Samostatnou kuchyni klidně orientujte na sever nebo východ, kde je chladněji. Pokud je naopak kuchyně spojená s obývací částí, naplánujte ji spíše na jihozápad nebo západ.

Jih: nejvíc světla a tepla pro obývák i dětský pokoj

Jižní strana je v domě nejcennější. Po celý rok je v ní dostatek světla a dokonce i v zimě ji prohřívá slunce, takže majitelé ušetří část nákladů na vytápění.

Kromě obýváku umístěte směrem na jih (případně jihozápad či jihovýchod) také dětské pokoje. Slunce tam svítí až do večera, takže si děti můžou hrát nebo psát úkoly v přirozeném světle.

Nezapomínejte však na to, že pokoje na jižní straně se v létě se často přehřívají. Proto do nich navrhněte také venkovní stínění. Podle Jana Gajdoše, specialisty na stínění z české firmy NEVA, ochladí například venkovní žaluzie interiér domu až o 10 stupňů Celsia.

Jak moc venkovní žaluzie dům ochladí, záleží kromě jiného i na barvě lamel. V dřívějším článku jsme sepsali, které barvy žaluzií jsou nejpraktičtější.

Východ: ranní slunce v ložnici

Do místností na východě proudí nejvíc světla ráno a dopoledne, přes den a k večeru už je východní strana chladnější. Díky tomu je ideální pro umístění ložnice, kde obyvatelé bytu ocení nižší teplotu na spaní. Navíc je ráno probouzí sluneční paprsky.

Na východ klidně umístěte i domácí pracovnu, bude v ní dostatek světla i příjemná teplota na práci.

Západ: světlo pro jídelny nebo dětské pokoje

Západní strana je také hodně slunná. Zejména v létě na západě praží slunce ve velkém: je nízko nad obzorem a svítí kolmo do oken. Západ je proto vhodný – podobně jako jih – pro obývací pokoj, kuchyňský kout v obýváku, jídelnu nebo dětský pokoj.

Pokud majitelé trvají na umístění ložnice na západní straně, navrhněte do pokoje stínění, které udělá pořádnou tmu i při západu slunce. V NEVĚ doporučují do takových místností například venkovní žaluzie Z-90 – robustní lamely těchto žaluzií do sebe přesně zapadají a při zatemnění vytváří téměř absolutní tmu.

Další možností je, že na jedné budově zkombinujete více typů stínění: "Dodávali jsme stínění například na dům s jezírkem uprostřed přírody: do obytných místností od jižní až po západní stranu domu si majitelé dali venkovní žaluzie a slunolamy. Ze severu má dům velký přesah střechy, takže tam další stínění nebylo potřeba. Z východu pak na okna umístili screenové clony, které dobře stíní, jsou průhledné jen při pohledu ven, ne naopak – do dětského pokoje a pracovny proto byly ideální," popisuje produktový specialista NEVY, Jan Gajdoš.

Rozmístění místností ovlivňuje také okolí domu – při projektování zvažte, na kterou stranu je hezčí výhled nebo třeba odkud stíní stromy.

Než definitivně zvolíte orientaci pokojů, zvažte také:
  • jaký je výhled z jednotlivých místností – je možné, že majitel upřednostní pokoj na chladnější straně domu, pokud by z okna na jihu koukal do sousedovy zdi,
  • jaké jsou návyky majitelů domu – pokud chodí na noční a nechtějí se ráno budit s prvními paprsky, orientace ložnice na východ je nepotěší.
Pokud byste měli ohledně venkovního stínění jakékoliv dotazy, domluvte si konzultaci přímo se specialisty z firmy NEVA – stačí, když napíšete na e-mail architekt@neva.eu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články