Expert radí: jak zastínit architektonicky výjimečné budovy

Vložil
Tisková zpráva
25.05.2020 20:00
Žaluzie NEVA s.r.o.


Při návrhu stínění u běžného rodinného domu v rezidenční zástavbě nejspíš zvolíte venkovní žaluzie nebo rolety. Co když se vám ale dostane do rukou projekt, který je něčím specifický a běžné stínění by mu nestačilo? Vybrali jsme pětici architektonicky výjimečných budov z celého světa a zeptali se produktového specialisty Lukáše Musila z firmy NEVA, předního výrobce venkovních žaluzií, aby je okomentoval z pohledu možností stínění.


Falling Water (Pensylvánie, USA)

Skvostný dům z roku 1935 navržený architektem Frankem Lloydem Wrightem. Stavba je zasazená do lesa a částečně postavená nad řekou Bear Run. Podle Musila právě okolní prostředí přirozeně stíní a ochlazuje budovu, stínění tu proto poslouží zejména k zajištění pocitu soukromí majitelů.

"Vzhledem k množství velkých prosklených ploch bych u tohoto domu volil venkovní žaluzie skryté pod fasádou. Přes den by byly vytažené a zcela neviditelné, večer by po spuštění zajišťovaly soukromí. Stabilitu a odolnost žaluzií zaručíme tak, že každý kus vyrobíme vždy na šířku mezi sloupky oken. Další možností jsou screenové rolety."

Dům má nicméně i střešní okna, která je také třeba zastínit. "Na střešní okna bych doporučil naklápěcí slunolamy, které v zimě unesou i váhu sněhu. Z vnitřního stínění se pak nabízejí látkové baldachýny, které jsou pro americký trh typické a vytváří v domě příjemnou atmosféru," doporučuje Lukáš Musil ze společnosti NEVA.

Falling Water je zčásti postavený nad vodopádem.


TWA Flight Centre (New York, USA)

Bývalý letištní terminál, dnes sloužící jako hotel, má skleněné stěny tvořené modulovou fasádou. Vzhledem k rozměrům skleněných ploch a jejich zaoblení je takřka nemožné instalovat na stavbu stínicí techniku.

"Dříve tady byly vnitřní vertikální žaluzie, ty ale nezabrání přehřívání interiéru, navíc se z nich stávají obrovské lapače prachu. Pokud bych navrhoval stínění, volil bych jedině meziskelní látkové stínění. Problém je, že by i po vytažení snižovalo světlou výšku okna a nejspíš by rušilo design budovy. Mnohem lepší je v tomto případě stínění vůbec neřešit a zaměřit se na klimatizaci a odvětrávání budovy," radí Musil.

TWA Flight Centre působí impozantně, ale stínit prakticky nejde. (By pheezy - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1283951)


Burdž al-Arab (Dubaj, Spojené arabské emiráty)

Jeden z nejluxusnějších hotelů světa, který stojí na uměle vytvořeném ostrově. Vzhledem k obrovské slanosti, prašnosti a vysokým teplotám okolního prostředí je optimálním řešením meziskelní nebo vnitřní stínění.

"U meziskelního stínění je však nutné zajistit dobré odvětrávání fasády. V případě takto luxusního hotelu považuji za samozřejmost ovládání žaluzií pomocí motoru, jenže motory mají odolnost jen do teploty 90 °C. Kromě odvětrávání fasády je potřeba zajistit také odolnost kovových prvků vůči korozi. Většina výrobců dodává komponenty o odolnosti C2, my v NEVĚ umíme i odolnější na úrovni C4."

"Z vnitřní stínicí techniky bych doporučil žaluzie Duette s látkou, která má vnější odrazovou plochu s vysokým stupněm odrazu světla. Sluneční svit se tak vrací zpět k oknu. Místnost sice tolik neochladí, ale v kombinaci s klimatizací zajistí tepelnou pohodu i soukromí. A zčásti navíc sníží náklady na klimatizaci," podotýká Musil.

Burdž al-Arab stojí v extrémně slaném a prašném prostředí.


Flow Building (Praha, Česká republika)

Širokou veřejností diskutovaná stavba na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice bude dokončená v létě 2020. O návrh budovy se postaralo architektonické studio Chapman Taylor, stínění tu zajistí venkovní žaluzie.

"Na tuto budovu dodáváme venkovní žaluzie přímo my, NEVA. Jsou zabudované v modulové fasádě a napojené na inteligentní řízení budovy. Centrální řízení určuje teplotu v místnosti a automaticky reguluje vytápění, stínění nebo klimatizaci budovy, nájemníci si však s žaluziemi mohou manipulovat dle uvážení."

"Vnitřní stínění bych do takové budovy vůbec nedoporučil. Prostory jsou určené k pronájmu a ve spodních patrech budou komerční prostory, takže vnitřní stínění by bylo rychle poničené. Budova je navíc prosklená a s vnitřním stíněním by se v létě přehřívala," tvrdí Musil.

Flow Building na Václavském náměstí bude mít venkovní žaluzie zabudované ve fasádě.


Glass House (Connecticut, USA)

Na závěr se vracíme do Ameriky a představujeme Glass House, někdy nazývaný jako Johnson House - podle jeho architekta Phillipa Johnsona. Dům, ve kterém Johnson sám bydlel a dnes slouží jako historická památka, je celý prosklený a vsazený do přírody, kde ho přirozeně stíní stromy.

"Vzhledem ke koncepci domu by stínicí technika nejspíš rušila vzhled budovy. Možná bych zvážil screenové rolety s látkami black-out, které zcela zatemní vnitřní prostor. Tyto rolety zastíní i velké plochy, přesto se vejdou do poměrně malých krycích boxů. Boxy i vodicí profily je pak možné nalakovat do barvy konstrukce, aby opticky zanikly. Rolety bych využil pro tu část domu, kde stínění a soukromí nezajišťují stromy," zakončuje odborník z firmy NEVA.

K zastínění Glass House je možné použít screenové rolety. (By Staib - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7797606)
0 komentářů
přidat komentář

Související články