Architektura ve městě a v krajině Přednáška architekta Josefa Pleskota ve středu 19. května 2010 v 18 hodin v Arcidiecézním muzeu Olomouc
O projektech a realizacích AP ateliéru, ale také o veřejném prostoru, jeho kvalitě a funkci, o prostupnosti volné a městské krajiny v architektuře, o rekonstrukcích, dialogu mezi architekty a památkáři a dalších zajímavých tématech bude rozmlouvat přední český architekt Josef Pleskot společně s historikem architektury Rostislavem Šváchou.
Pořádá Muzeum umění Olomouc ve spolupráci se sdružením Za krásnou Olomouc
Josef Pleskot se narodil roku 1952 v Písku. Fakultu architektury ČVUT v Praze absolvoval roku 1979. Poté pracoval až do roku 1990 v Krajském projektovém ústavu v Praze. Roku 1991 založil AP - ATELIER se sídlem v opravené bývalé malé továrničce v Praze-Holešovicích. Tvůrčím pojímáním architektonického výrazu dokázal ve svých dílech uplatnit specifickým způsobem nejrůznější architektonické tvarosloví a řešit široký okruh zakázek od vily, radnice, přírodní stezky a tunelu až po revitalizace nábřeží se sídlištěm, novostavbu rozsáhlého administrativního areálu či rekonstrukci bývalého pivovaru k novým účelům. K jeho dílům patří radnice v Benešově, vila ve Vraném nad Vltavou, přírodní stezka v Jelením příkopu a průchod valem Prašného mostu v areálu Pražského Hradu, kancelářská budova Palmovka Park v Praze-Libni, úprava nábřeží řeky Loučné, obytné domy a rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli. K posledním uskutečněným stavbám náleží areál ČSOB v Praze-Radlicích nebo objekt vinařství Sonberk. Dílo ateliéru Josefa Pleskota nelze v české architektuře posledních dvou desetiletí přehlédnout.