Jiří Tourek : Le Corbusier, mýtus Mediteránu a my dnes

Zdroj
FA VUT, Brno
Vložil
Petr Šmídek
14.03.2018 08:00
Brno

Ve středu 14. března 2018 od 17:00 hodin se v místnosti B510 uskuteční přednáška filosofa Jiřího Tourka, který bude analyzovat Le Cobusierův vztah ke Středomoří.

Le Corbusierovu dílu dodávaly sílu, přesvědčivost až naléhavost podle všeho dva ohledy, které bychom snad mohli nazvat „mytické“. Prvním byla nezdolná víra v budoucnost, pokrok, změnu k lepšímu – optimismus hledící vpřed. Druhý naopak pokukoval „zpět“ či do jakéhosi bezčasí Středomoří, řecké oikumeny. Tomuto druhému ohledu se bude věnovat mé vystoupení. Le Corbusierova láska k mer Méditerranée je obecně známá. Jeho první cesty vedly do Itálie a i slavná cesta do Orientu, do Istanbulu, Řecka a Itálie se z velké části odehrávala na březích Středozemního moře. To samé platí o jeho zájmu o Alžír a Alžírsko. Toto moře, okolní krajina i klima, stejně jako staré kultury, historická architektura a staletá vernakulární tradice, to vše se do něj, zdá se, hluboce zapsalo. V pozdější době přibil navíc proslulý Cabanon, dřevěná chatka, kde trávil léto a kde také ve vodách středozemních umřel.
Z této své vazby vytěžil mnohé, od konkrétních nápadů nebo projektů po určité naladění či tendence. Přednáška bude sledovat vztah k Mediteránu jistě na konkrétních projektech, především se však pokusí ukázat, že Mediterán, jeho příroda i kultura v nejširším smyslu, poskytovaly Le Corbusierovi kulturní pozadí, o něž se lze opřít, z něhož se dá čerpat – a že je to vše relevantní stále i pro nás.

Mgr. Jiří Tourek, Ph.D. (*1978) vystudoval Fakultu humanitních studií UK v Praze, kde v současné době působí. Zabývá se filosofií a teorií architektury, zejména moderní a současnou architekturou a dále architekturou klasické tradice.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články