Placení daně z nabytí nemovitosti jen kupujícím schválila vláda

Vložil
ČTK
05.10.2015 21:10
Praha

Praha - Daň z nabytí nemovité věci by měl od příštího roku platit pouze kupec. Počítá s tím návrh novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, který dnes schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Podle dnes platné úpravy dává zákon prodávajícímu možnost dohody s kupujícím na tom, kdo nakonec poplatníkem bude. Návrh je na internetových stránkách vlády. Developeři oslovení ČTK další daňové změny kritizují.

    Aby daň platil pouze kupující, navrhovala už bývalá vláda Petra Nečase (ODS). Loni v říjnu ovšem Senát schválil zákonné opatření, které umožnilo současný stav.
    "Jednoznačné vymezení nabyvatele jako poplatníka daně přitom nejen odpovídá koncepci většiny evropských zemí, ale odstraní i problémy, které v praxi mohou v důsledku možnosti volby poplatníka vznikat, například při směně nemovitých věcí nebo při nabytí nemovité věci z majetku České republiky," uvádí předkládací zpráva k zákonu.
    Poplatníkem daně je v současnosti podle zákona v případech nabytí vlastnického práva koupí nebo směnou prodávající, pokud se s kupujícím ve smlouvě nedohodne, že plátcem daně bude právě kupec nemovitosti. Kupující je poplatníkem pouze v odůvodněných případech exekucí, vyvlastnění, vydržení nebo nabytí nemovitosti ve veřejné dražbě. Návrh zároveň ruší institut ručitele daně.
    Ministerstvo financí rovněž navrhuje zjednodušit určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Další změna se týká osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově se toto osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv na rozestavěné.
    Další změnou je rozšíření předmětu daně z nabytí nemovitých věcí o případy smluvního prodloužení práva stavby. "S ohledem na skutečnost, že občanský zákoník upravuje možnost prodloužení trvání práva stavby a současně neupravuje minimální lhůtu trvání práva stavby, nelze v praxi vyloučit snahy o nežádoucí daňovou optimalizaci, čemuž by mělo být touto změnou do budoucna zabráněno," uvedlo ministerstvo financí.
    Novela rovněž mění koncepci zdanění nabytí inženýrských sítí a od daně osvobozuje nabytí nemovitých věcí územními samosprávnými celky ve veřejném zájmu.
    Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Ekospolu Evžena Korce jde o další příklad českého legislativního Kocourkova, kdy se prý zcela nesystematicky mění daňové zákony. Změna osoby plátce této daně je podle Korce zásah do stávajících smluv a právního prostředí. "V předkupních smlouvách u pozemků, které se mnohdy uzavírají i na mnoho let dopředu, se totiž uvádí konkrétní cena a předpokládá se, že daň z nabytí nemovitých věcí bude platit prodávající. Nově tak hrozí, že kvůli změně plátce daně dojde k prodražení pozemků o čtyři procenta, která jsou sazbou daně. Toto zdražení budou muset developeři promítnout i v cenách nových bytů. Odhaduji, že to může způsobit nárůst cen nových bytů i v řádu desítek tisíc korun," tvrdí Korec.
    Naopak předseda představenstva Central Groupu Dušan Kunovský nárůst cen nových bytů neočekává, změnu v daňové oblasti však také kritizuje. "V současnosti registrujeme na trhu s novými byty mnohem důležitější a výraznější tlaky na růst ceny plynoucí zejména z rostoucích cen stavebních prací a také z neustále se navyšujících nákladů na přípravu nových staveb z důvodu panujícího legislativního chaosu. Zásoba již připravených a povolených projektů díky rekordní výstavbě rychle ubývá a nové projekty se povolují jen velmi složitě. Do budoucna může mít tato klesající nabídka nových bytů katastrofální dopady na dostupnost nového bydlení a způsobit i skokový nárůst cen bytů," varuje Kunovský.
    Praktický dopad nečekaných daňových změn pocítil Central Group už na začátku loňského roku, kdy kvůli nejasností ohledně narychlo schválené změně týkající se DPH u pozemků dočasně pozastavil prodej rodinných domů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články