Lázeňské město Luhačovice má opět svoje muzeum

Vložil
ČTK
31.07.2007 18:45
Prostějov

Luhačovice (Zlínsko) - Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně dnes opět otevřelo svou pobočku v Luhačovicích. Více než 60 let sídlilo muzeum v lázeňském městě ve vile Lipová, před dvěma lety ji ale kvůli havarijnímu stavu museli pracovníci opustit. Nové moderní prostory získalo od města Luhačovice v suterénu kulturního domu Elektra. Luhačovické muzeum nabízí stálou výstavu o historii města, v chodbě je pak expozice s názvem Svět krojovaných panenek a loutek. ČTK to dnes řekla vedoucí luhačovického muzea Blanka Petráková.

Stálá výstava s názvem Známé i neznámé Luhačovice představuje životní styl na tradičním venkově před 100 lety, rozvoj lázeňství a vznik města Luhačovice. Expozice, která dovoluje lidem nahlédnout například do stylu života před 100 lety, je doplněna řadou fotografií. "Luhačovice jsou zde představovány jako centrum tradičního národopisného regionu, který nazýváme luhačovické Zálesí, jako místo s výskytem léčivých vod a rozvíjejícím se lázeňstvím a za třetí jako specifická městská část vyrůstající mezi vesnicí a lázněmi," uvedla Petráková.
Na chodbě domu kultury pak je až do konce roku k vidění výstava Svět krojovaných panenek a loutek. "Z archivů našich i jiných muzeí jsme vytáhli ty nejzajímavější staré a atraktivní kusy," řekla vedoucí muzea. Kromě českých, moravských a slovenských panenek a loutek oděných v tradičních krojích se návštěvníci seznámí například i s čínskými loutkami z počátku 20. století či kolekcí japonských panenek.
Nejmenší z nich měří tři centimetry a spíše než o panenky jde o amulety, které měly japonským dětem nosit štěstí a chránit je před nemocemi. Za povšimnutí rovněž stojí několik hadrových panen, jež v 19. století vyráběly dělnice z továrních zbytků textilií. Výstava historických panenek a loutek potrvá do konce roku. Muzeum k ní chystá i kurzy šití a výroby panenek, které by se měly uskutečnit před vánočními svátky.
Nové prostory získal Zlínský kraj od luhačovické radnice, do jejich rekonstrukce pak investoval více než 750.000 korun.
0 komentářů
přidat komentář