Purposely Invisible

Od dočasného k trvalému

Pořadatel
FA VUT

Místo konání
Galerie mini na FA VUT v Brně

Začátek
út 07.1.2025 17:00

Konec
pá 24.1.2025 18:00

Odkaz
https://www.fa.vutbr ...
Výstavy



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
V Galerii mini na Fakultě architektury VUT v Brně byla v úterý 7. ledna v 17 hodin zahájená výstava doktorandů Diany Hodulíkové a Petra Preiningera Purposely Invisible: Od dočasného k trvalému. Expozice, doplněná o práce studentů předmětu Grafické techniky, představuje a seznamuje se základní problematikou neformálních sídel v Africe a Asii. Součástí výstavy také proběhne komentovaná prohlídka s autory ve středu 15. ledna 2025 v 16 hodin.

O výstavě – Zpráva o světových městech zdůrazňuje, že více než 20 % světové populace – přibližně 1,6 miliardy lidí – žije v neformálních sídlech označovaných jako slumy, chudinské čtvrti nebo favely. Tyto struktury se vyznačují omezeným přístupem k základním službám, bezpečnému bydlení a zákonným vlastnickým právům. Výstava mapuje globální fenomén neformálních sídel prostřednictvím komplexní metodologie zahrnující rozhovory, rešerše literatury, fotografii a mapování. Využitím těchto metod tak dochází k popisu procesu, jak neformální sídla, přecházejí z dočasných struktur na trvalé, formalizované městské součásti. Výzkum tím zpochybňuje představu měst bez neformálních sídel a nabízí způsob pro jejich pochopení.
Výstava popisuje čtyři případové studie z Etiopie, Egypta, Filipín a Nepálu. Sídla jsou klasifikována do čtyř vývojových stádií na základě prostorového objemu a materiality. Expozice demonstruje plynulou proměnu s postupnými změnami a překrývajícími se vývojovými etapami neformálních sídel a představuje, jak neformální sídla, která jsou často vnímána jako městské výzvy, mohou hrát transformační roli při utváření měst a ovlivňovat jejich rozvoj. Tento pohled je provázán s globální strategií rozvoje nazvanou Cíle udržitelného rozvoje OSN. Jednotlivé fotografie či fáze zobrazené ve výstavě nereprezentují konkrétní zemi, ale pouze zachycují situaci v dané oblasti. V každé zemi je možné pozorovat více fází, včetně formální výstavby.

Expozice výzkumu je doplněna o práce studentů předmětu Grafické techniky pod vedením akad. mal. Milady Gabrielové z Ústavu zobrazování, které reflektují téma čtyř fází neformálního rozvoje. Výstava potrvá do konce ledna 2025 a je volně přístupná veřejnosti.


Doprovodný program: Ve středu 15. ledna v 16 hodin proběhne komentovaná prohlídka s autory výstavy.
Autoři výstavy: Ing. arch. Diana Hodulíková, Ing. arch. Petr Preininger
Grafické tisky: Natálie Ležáková, Radek Daniš, Samuel Čiernik, David Marius Bayer, Hanka Pinďáková, akad. mal. Milada Gabrielová
Kurátoři výstavy: akad. mal. Milada Gabrielová, Ing. arch. Diana Hodulíková, Ing. arch. Petr Preininger
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.