Výstava představuje transformaci významné stopy české architektury v zahraničí, které se zhostila špička současné švédské scény. V sedmdesátých letech dokončil ve Stockholmu tým českých architektů vedený Janem Bočanem budovu Československého velvysla- nectví. Loni byla tato unikátní stavba s mnoha originálními uměleckými díly a užitými prvky rekon- struována do podoby nového sídla módní značky Acne Studios. Švédský architekt Johannes Norlander navázal na původní architekturu, kterou postavil do kontrastu k výraznému současnému interiérovému designu. Unikátní fotografie budovy před a po rekonstrukci si můžete prohlédnout na výstavě od 25. 6. 2022 do 15. 9. 2022. Kurátorem je Adam Štěch.
Letošní cyklus výstav ve Winternitzově vile je věnován práci původem českých architektů, kterým se podařilo význam- ným způsobem uspět na mezinárodním poli. „Ze všech realizací jsem vybral Českou ambasádu ve Stockholmu, protože ji považuji za jeden z nejlepších příkladů české architektury druhé poloviny minulého století, který byl v zahraničí postaven. Zaujala mě i nedávná transformace této stavby do podoby sídla módní značky Acne Studios.“ vysvětluje kurátor výstavy Adam Štěch.
Československá ambasáda ve Stockholmu byla jednou z posledních realizovaných ambasád v brutalistickém stylu. Je dílem Jana Bočana, Zdeňka Rothbauera, Jana Šrámka a Jiřího Náhlíka. Byla navržena v roce 1969 a dokončena o tři roky později. Koncepčně výtvarně navazuje na úspěchy československých ambasád v Dillí a Londýně.
Architekt Jan Bočan patří mezi hlavní představitele českého brutalismu. Během působení v ateliéru Beta se Bočan dostal svými vítěznými návrhy k realizacím projektů jako byly Československé velvyslanectví v Londýně, Hotel Intercontinental v Praze a konečně Československé velvyslanectví ve Stockholmu. K této realizaci architekt vysvětluje: „Snažili jsme se vytvořit atmosféru, kterou má v sobě Praha a česká krajina, s trochou smutku tehdejší současnosti. Zároveň jsme chtěli, aby prostředí vyznělo jako abstraktní zahrada, aby bylo cítit kulturu národa, kterou reprezentuje. Dole, ve spojovací části vízového oddělení, je kovový reliéf, abstraktní stín, který v náznaku jakoby vrhá betonový strop.“
Před dvěma lety byla tato unikátní stavba zrekonstruována do podoby nového sídla módní značky Acne Studios. Švédský architekt Johannes Norlander ve spolupráci s kreativním ředitelem značky Jonny Johanssonem navázali na původní architekturu, kterou postavili do kontrastu k výraznému současnému designu. „Výstava Česká amba- sáda ve Stockholmu: Klenot brutalismu v proměnách času představuje transformaci významné stopy české archi- tektury ve Skandinávii, a to prostřednictvím unikátních fotografií pořízených před i po nedávné rekonstrukci.“ představuje výstavu její kurátor Adam Štěch.
Historie a současnost budovy jsou prostřednictvím těchto fotografií postaveny vedle sebe. Zatímco renomovaný švédský fotograf Åke E:son Lindman nás svými fotografiemi vrátí do období, kdy původní interiéry velvyslanectví byly ještě zcela intaktní, snímky Rasmuse Norlandera demon- strují jejich nedávnou proměnu architektem Johannesem Norlanderem pro účely švédské módní značky Acne Studios.
Reprezentativní architektura československých ambasád byla finančně podporována státem a díky značným pro- středkům mohly být stavby realizované ve vysoké kvalitě, včetně na míru navrženého mobiliáře a výtvarných děl. Součástí expozice budou i komplexně tvarovaná křesla z ohýbané kulatiny s rákosovým výpletem, které vyrobil do interiérů ambasády tehdejší státní podnik TON.
Kurátor: Adam Štěch Fotografie: Åke E:son Lindman a Rasmus Norlander Grafický design a instalace: Matěj Činčera a Jan Kloss Produkce: Kristina Cysařová, David Cysař
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.