Zachraňte historické panorama Olomouce - podpis petice

Zdroj
Martina Mertová, spolek Za krásnou Olomouc
Vložil
Tisková zpráva
19.10.2016 12:10
Vážené dámy, vážení pánové, milí kolegové, přátelé, spolek Za krásnou Olomouc a jeho odnož "Občané proti Šantowka Tover" zahájili s ohledem na vážnost situace zatím největší kampaň, která se pokouší v celorepublikovém měřítku upozornit na nebezpečí tohoto záměru. Pro ty z Vás, kteří se s tématem potřebují blíže seznámit, jsme připravili nový web. Najdete v něm informace ve srozumitelné podobě a také výroky či videa osobností, které naši iniciativu podporují. Pro ty z Vás, co mají jasno, následuje přímý link na petici.

Unikátní panorama historického jádra Olomouce, které se kontinuálně vyvíjelo po celé tisíciletí, je vážně ohroženo. Investor Office Park Šantovka hodlá v těsné blízkosti městské památkové rezervace postavit třiadvacetipodlažní obytnou výškovou budovu Šantovka Tower. Vedení města, odbor památkové péče olomouckého magistrátu ani krajský úřad nemají zájem zabezpečit ochranu olomouckých historických hodnot celostátního a celosvětového významu. Investor tak už má v ruce téměř všechna vyjádření pro získání územního rozhodnutí.

Plánovaná Šantovka Tower:
- má být umístěna na jižním okraji centra pouhých 890 m od budovy radnice
- svou výškou 78 metrů by se vyrovnala věži olomoucké radnice a převýšila by všechny olomoucké kostely s výjimkou hlavní věže katedrály sv. Václava
- měla by nesrovnatelně masivnější objem než věže historické Olomouce, kontrastní tvar a konfliktní skleněnou fasádu
- byla by viditelná ze samého centra města – rozhraní Horního a Dolního náměstí, čímž by narušila genia loci olomoucké perly na seznamu UNESCO – sloupu Nejsvětější Trojice
- dominovala by průhledům městskými třídami na obvodu historického jádra
 
Cenné stavební památky a umělecké poklady minulosti spolu s výjimečně zachovalým historickým jádrem a jedinečným panoramatem druhé nejvýznamnější městské památkové rezervace v České republice vyžadují naši nejvyšší  úctu, pokoru a odpovědnost.
Dokážete si představit, že v Heidelbergu, Oxfordu nebo Florencii postaví vedle památek věžák?

Více informací >
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
velmi výběrový přístup paní Mertové
Plha Karel
22.10.16 08:12
Vadí
martinamertova
24.10.16 02:13
ad výběrový přístup
betonář
24.10.16 02:26
Vadí
martinamertova
24.10.16 10:15
zobrazit všechny komentáře

Související články