Brno – Obklopená provizorním plotem a náletovými dřevinami se v Brně-Židenicích skrývá cenná modernistická stavba – smu- teční síň architekta Ivana Rullera. Více než 15 let je mimo provoz. Střechou dlouho zatékalo, protože krytinu spolu s dalšími cennými kovy postupně rozkradli zloději. Radnice městské části teď připravuje rekonstrukci provizorně zabezpečené budo- vy. Plánuje navrátit smuteční síni v areálu židenického hřbitova její původní účel.
Náklady rekonstrukce kvůli růstu cen stavebních materiálů patrně přesáhnou původně plánovaných 27 milionů korun, řekl dnes ČTK místostarosta Petr Kunc. Ještě kolem roku 2005 by na opravu stačilo asi 300.000 korun, město tehdy peníze neuvolnilo. Později se uvažovalo dokonce o demolici, ani na tu ale nebyly peníze.
Nyní radnice městské části, která smuteční síň převzala, vybírá ateliér pro přípravu projektové dokumentace oprav. Mohly by začít příští rok. Cílem je návrat k původnímu stavu.
Ivan Ruller (1926 až 2018) patřil k nejvýznamnějším brněnským architektům 20. století. Židenickou obřadní síň navrhnul v 70. letech, stavba skončila v roce 1985. Ruller se obklopil týmem uznávaných umělců, kteří navrhli výzdobu.
Před budovou dosud stojí plastika Olbrama Zoubka z vrstveného olova. Prosklenou boční stěnu v předsálí smuteční síně vytvořil Valér Kováč, plot s motivem řeckého písmena omega navrhl Zdeněk Makovský. Některá drobnější díla z mobiliáře, třeba obrazy Karla Rechlíka, jsou uchované v depozitářích. Leccos už ale zmizelo, zvláště bronzové prvky.
Stavba jako celek má podle Kunce unikátní koncepci. Je rozdělená do tří zón odkazujících k bájnému světu živých a mrtvých, který odděluje řeka zapomnění s převozníkem Charónem. Vodní motiv je patrný třeba na vitrážové posuvné stěně Miroslava Netíka, která uzavírala prostor s katafalkem. "Koncept funguje, má to hroznou sílu," míní Kunc.
Zvenčí je budova obložená mramorem, břidlicí a dřevem. Stavěla se v takzvané Akci Z, tedy v rámci neplacené pracovní činnost obyvatel, což se podepsalo na řemeslné kvalitě některých prvků. Mramor a břidlice místy opadávají, uvnitř se propadá dřevěné obložení stropu.
I v zázemí obřadní síně se zachovala řada prvků dokládajících původní účel budovy. Za těžkými dveřmi je vykachlíkovaná márnice. Na zemi v bývalé kanceláři leží kartony se jmény zemřelých, které se umisťovaly před katafalk.