V Třebíči slaví páté výročí zapsání na seznam UNESCO

Vložil
ČTK
22.08.2008 16:05
Třebíč

Třebíč - Otevřením středověkého města na Podzámecké nivě dnes v  Třebíči začaly dvoudenní oslavy pátého výročí zapsání baziliky sv. Prokopa, židovské čtvrti a hřbitova na seznam světového dědictví UNESCO. Odvíjí se v  duchu lidové zábavy s koncerty rockových kapel, skupiny Maxim Turbulenc a s  dechovkou. Historii, ale bez vztahu k městu, připomene v sobotu velký průvod skupin historického šermu městem, v bazilice bude koncert a na závěr se rozzáří ohňostroj.
    V kraji Vysočina je soustředěno nejvíce památek s puncem UNESCO v Česku, přesto počet turistů podle statistik neroste, ba naopak. Hejtman Miloš Vystrčil míní, že památky se neudržují jen kvůli cizincům, ale hlavně pro následující generace jako paměť národa. Statistiky nejsou příliš vypovídající, nezahrnují například tuzemské návštěvníky, kteří přespí v menších ubytovacích zařízeních, řekl ČTK.
    Radnice před zápisem památek investovala do zruinované židovské čtvrti desítky milionů korun, po roce 2003 šlo na obnovu památek z rozpočtu města, kraje a ministerstva kultury přes 26 milionů. Další peníze do objektů investovali soukromí vlastníci, řekl ČTK místostarosta Miloš Mašek. Podle něj se zlepšila i propagace, kterou před lety při návštěvě kritizoval prezident Václav Klaus.
    "Zápis na seznam UNESCO byl pro město a záchranu židovské čtvrti klíčovou událostí," připomněl městský architekt Lubor Herzán. Původní obyvatele vyvraždili nacisté v koncentračních táborech, za socialismu mělo být ghetto srovnáno se zemí. Noví obyvatelé si posléze v  demoličním pásmu mohli dělat, co chtěli. Dnes jsou frustrováni, že kvůli regulím památkářům nemohou skoro nic.
    Na druhou stranu podnikatelé mají šanci využít svých nemovitostí pro rozvoj turistického ruchu. V 90. letech byl v  Zámostí jeden obchod, jedna hospoda, dnes je tam zhruba 50 podnikatelských subjektů. Revitalizace židovské čtvrti začala v 90. letech masivní investicí do inženýrských sítí, komunikací, osvětlení a postavení lávky přes řeku Jihlavu, jež čtvrť spojila s centrem. Kolik peněz se do čtvrti investovalo od roku 2003, lze těžko vyčíslit. Ze 123 objektů je 90 procent soukromým majetkem.
    Město letos získalo ministerský grant na obnovu naučné stezky po památkách a na překlad nápisů na židovském hřbitově. V plánu má také rozšíření expozice v synagoze do sousedního domu, který pro tyto účely koupilo. Obnovením průchodu se zlepší cesta turistů ze Zámostí k bazilice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články