V polovině příštího roku začne modernizace pardubického nádraží

Vložil
ČTK
16.11.2020 18:45
Pardubice

Karel Řepa
Josef Danda


Pardubice - V polovině příštího roku začne v Pardubicích rekonstrukce památkově chráněné nádražní budovy. Investice vyjde Správu železnic na 618 milionů korun, uvedla společnost v tiskové zprávě. Tento měsíc začne projektování rekonstrukce. Zakázku na opravu vyhrála společnost tvořená firmami Chládek a Tintěra, Pardubice a Eurovia CS. Vítěz tendru bude mít na starosti stavbu i projekt. Stavební práce dokončí na přelomu let 2024 a 2025.


"Vybraný zhotovitel začne s projektováním letos v listopadu, samotné stavební práce začnou v polovině příštího roku," uvedla mluvčí SŽ Nela Friebová.

V první etapě stavební firma opraví střední část výpravní budovy, takzvaný Sirius, kde bývalo kino. Nově bude sloužit jako školicí středisko Správy železnic. Vzniknou také nové eskalátory z podchodu do haly.

Zhruba od ledna 2023 budou pokračovat práce ve výpravní budově včetně veřejně přístupných prostor. "Díky rozdělení stavby na etapy se minimalizuje negativní dopad na cestující," uvedla Friebová.

Fasáda budovy se dočká kompletní obnovy včetně původního keramického obkladu. Budova je památkově chráněná, proto celou rekonstrukci budou kontrolovat památkáři. "Interiéry budou v co největší míře uvedeny do původního stavu, ale za splnění požadavků kladených na budoucí využití" řekla Friebová.

Veřejné prostory budovy budou disponovat wi-fi, SŽ nechá zmodernizovat informační systém pro cestující, kamerový a tísňový systém. V hale bude víc obchodů. Nová bude samostatná čekárna pro matky s dětmi.

Kompletní rekonstrukcí projdou i místnosti pro řízení provozu a administrativní prostory pro provozovatele dráhy a dopravce, pro provozní potřeby budovy je navržen automatický parkovací systém. Nabídka služeb bude rozšířena o cykloboxy s možností nabíjení elektrokol.

Pardubické nádraží ve stylu funkcionalismu projektoval Karel Řepa společně s Josefem Dandou a Karlem Kalvodou na konci 40. let, stavební práce trvaly do roku 1958.
0 komentářů
přidat komentář

Související články