V Ostravě finišuje první etapa rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona

Vložil
ČTK
11.09.2018 13:40
Ostrava


Ostrava - V Ostravě finišuje první etapa rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona. Divadlo je od září v běžném provozu a v neděli otevře i zcela novou komorní scénu nazvanou Divadlo "12" s kapacitou 60 diváků, řekla dnes ČTK mluvčí Národního divadla moravskoslezského (NDM) Šárka Swiderová.

Podle ředitele NDM Jiřího Nekvasila nová scéna nabídne divákům intimní atmosféru a jedinečný kontakt mezi hercem a divákem. "Přesuneme tam komorní činoherní inscenace hrané dosud ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka. A v blízké budoucnosti tam vedle činohry dostanou jedinečný prostor pro své komorní a experimentální projekty i další soubory NDM - opera, opereta a muzikál, a časem i balet," uvedl Nekvasil.

Vedle vstupu na novou scénu, v místě, kde si dříve prodávaly vstupenky, bude otevřen nový divadelní bar Ve dvanáctce. Novou náplň budou mít i prostory bývalého řeznictví v Milíčově ulici, kde vznikne Ateliér při NDM zaměřený na práci s dětmi a dalšími příznivci divadla. Modernizace počítá se vznikem moderní podkrovní zkušebny orchestru souboru opereta a muzikál a novým baletním sálem. Chybět nebudou pokoje hotelového typu pro hostující umělce.

Divadlo Jiřího Myrona bylo původně otevřeno jako český Národní dům v roce 1894 a je nejstarší kulturní stavbou v Ostravě. "V nové podobě tam nyní vracíme některým prostorám původní funkci. V přízemí v čísle 14 bude denní kavárna, kam budeme vcházet novou pasáží a kde bude rovněž nově umístěn předprodej divadla. V patře vzniká v místě původního společenského sálu nový slavnostní sál určený pro koncerty a jiné kulturní a společenské aktivity," řekl ředitel. Už na podzim bude mít komplex budov novou fasádu a na původní místo se vrátí i nápis Národní dům.

"Práce první etapy finišují, ale my už připravujeme další fázi rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona. Bude se týkat hlediště, jeviště a revitalizace dvora areálu. Hotovou již máme projektovou dokumentaci na modernizaci jevištních technologií, které jsou po více než 30 letech za hranicí životnosti,"
doplnil Nekvasil. "Náš projekt posune technologické vybavení divadla o několik stupňů výše, blíže k nárokům a očekáváním diváka 21. století, a umožní daleko větší variabilitu scénických proměn," uzavřel.

V plánu je i velká zkušeba a studiová scéna pro 250 diváků, které ale vzniknou v jednom z bývalých výstavních pavilonů na výstavišti Černá louka. Divadlo Jiřího Myrona má největší jeviště v Moravskoslezském kraji a je to zároveň jedno z největších divadel v České republice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články