V Č. Budějovicích začala diskuse o budoucnosti KD Slavie

Vložil
ČTK
27.09.2011 22:20
České Budějovice

A8000 s.r.o.

České Budějovice - České Budějovice hledají další využití někdejšího německého Spolkového domu, nyní KD Slavie. Padly spekulace, že ho město chce prodat, aby mohlo spolufinancovat evropské projekty. Radní potvrdili, že dům si město ponechá a má v úmyslu jej rekonstruovat. Dnes radnice uspořádala panelovou diskusi. Námětem pro ni byly i dva projekty zabývající se modernizací Slavie z prestižní architektonické soutěže o Cenu Petra Parléře.

    Památkáři naznačili, že eventuální radikální zásah do architektury v městské památkové rezervaci nebude vůbec snadný.
    "Cílem debaty je nastínit analýzu současného stavu a budoucího možného využití objektu a jeho zázemí a doporučit další postup při přípravě jeho rekonstrukce," uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová (OPB). Diskutovat přišli lidé z řad odborníků na architekturu, provozovatelů kulturních zařízení, památkářů i z řad mladých organizátorů aktivit ve městě.
    V diskusi zaznělo, že Slavie je srdeční záležitost, zbavit se jí by bylo politicky neúnosné. Panovala také shoda v tom, že město nemá kvalitní sály, a to zejména pro takzvanou mladou kulturu. Jediný - v obchodním centru IGY, bude majitel využívat nyní jiným způsobem. Scénografka Šárka Havlíčková upozornila na to, že nastává zlom kulturní infrastruktury, že mladí lidé ji chtějí dělat jinak a potřebují k tomu prostory. Zazněly otázky, zda by dům měl sloužit baletkám a šachistům, nebo se proměnit na kulturní centrum 21. století.
    Tým mladých architektů z pražského Ateliéru Edit! představil projekt, ve kterém se nová prosvětlená architektura snoubí s historickým objektem. Součástí je třeba přístavba východního křídla či sjednocující prostor pro setkávání. Vedle reprezentačního sálu počítá s klubovou scénou i zkušebnami. Českobudějovický Atelier 8000 kladl především důraz na konkurenceschopnost a ekonomickou udržitelnost.
    Vlastislav Ouroda z českobudějovického Národního památkového ústavu poznamenal, že restaurování architektury by mělo mít nějaký limit únosnosti. Vedení města by se mělo ptát, zda si lidé přejí, aby městská památková rezervace zůstala rezervací a zda by přijali radikální řešení.
    Německý Spolkový dům byl postaven v letech 1871 až 1872, dva roky poté, kdy česká Beseda postavila Besedu Na Sadech. Byl projektován jako kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců. Za Hitlera se stal centrem německého hitlerovského nacionalismu, později v něm sídlil krajský sekretariát KSČ, pak byl odevzdán městu, později sloužil armádě, od čehož se odvíjí místní název Armáďák. V roce 1960 ho ministerstvo obrany předalo státu a stát v roce 1962 městu.
    DK Slavie konkurují ve městě sály a zaměřením především DK Metropol, DK Vltava, či Výstaviště s právě otevřeným multifunkčním pavilonem. Ve hře je stále výstavba koncertního centra Rejnok, pro něhož už zastupitelé schválili změnu v územním plánu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články