Ústavní soud odmítl stížnost brněnských zastupitelů ve sporu o poloze železničního nádraží

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
24.08.2016 08:05
Brno

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost brněnských zastupitelů ODS a ČSSD ve sporu kvůli termínu referenda o poloze železničního nádraží. Zastupitelé před dvěma lety nesouhlasili se spojením referenda s letošními krajskými volbami. Například tvrdili, že kvůli dvouletému odkladu hlasování v podstatě jako volení zástupci občanů nemohou problematiku nádraží nijak řešit. Spatřovali v tom zásah do svých práv, zjistila ČTK z usnesení v soudní databázi.


Podle ústavních soudců však stěží lze uznat, že by vyhlášení referenda porušovalo ústavní právo občanů podílet se na správě věcí veřejných. Naopak, místní referendum umožňuje bezprostřední účast na rozhodování. Nejde ani o porušení práv zastupitelů města na výkon mandátu. Právě zastupitelstvo se totiž v roce 2014 rozhodlo situaci vyřešit referendem s odkladem na podzim 2016.

"Stěžovatelé měli jako zastupitelé možnost přesvědčit ostatní zastupitele, že má být postupováno odlišně a mohli o této otázce i hlasovat. Byli-li přehlasováni, nemohou se domáhat ochrany u soudu," stojí v usnesení soudce zpravodaje Tomáše Lichovníka.

Skupina zastupitelů včetně bývalého primátora Romana Onderky (ČSSD) podala kvůli termínu referenda nejprve žalobu, kterou Krajský soud v Brně odmítl. Poté neuspěli ani s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. U soudů nepochodil ani bývalý náměstek primátora Robert Kotzian (ODS), který postupoval samostatně. Jeho ústavní stížnost soud odmítl už loni pro zjevnou neoprávněnost navrhovatele.

"Jsme rádi, že i poslední překážka padla a justice potvrdila, že brněnští občané mají zákonné právo o nádraží rozhodnout sami,"
uvedl v reakci na usnesení ÚS zmocněnec přípravného výboru Jakub Patočka. Vyjádření advokáta opozičních zastupitelů ČTK zjištuje.

Opozice považovala rozhodnutí zastupitelstva o spojení referenda s krajskými volbami za protiprávní. Hlasování by se prý mělo konat do 90 dnů od schválení návrhu na uspořádání referenda. Nejvyšší správní soud ovšem v minulosti opakovaně rozhodl, že místní referenda je vhodné spojovat s volbami. Obvykle tak přijde více lidí, čímž se lépe naplní účel plebiscitu.

Modernizace vlakového nádraží se v Brně řeší skoro už sto let. V současnosti existují dvě hlavní varianty - u řeky a pod Petrovem. Správa železniční dopravní cesty pracuje na srovnávací studii proveditelnosti. Nebude však hotová před říjnovým referendem. Lidé tak nedostanou k dispozici tolik informací, kolik se při vypsání referenda předpokládalo.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
spor o polohu nádraží v Brně
In.arch. Josef Myslivec
25.08.16 02:31
zobrazit všechny komentáře

Související články