UNESCO podle Penty jeho novostavbu nekritizovalo

Vložil
ČTK
14.05.2020 14:45
Praha

Zaha M. Hadid


Praha - Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS) podle společnosti Penta Investment dezinterpretuje závěr společné mise UNESCO a ICOMOS. ČTK to dnes sdělil mluvčí Penty Ivo Mravinac. Mluvčí českého komitétu ICOMOS Jan Štoll to však odmítl. Rada v minulých dnech kritizovala Prahu za to, že plánovaná zástavba v areálu Masarykova nádraží, kterou chystá Penta, neodpovídá závazkům, jež pro Prahu vyplývají z mezinárodních smluv o ochraně památek. ICOMOS k tomu uvedl, že mise UNESCO kritizovala podobu plánů na zástavbu v areálu nádraží, podle Penty se však komisaři zmínili jen o části projektu.


Penta s odkazem na zprávu uvedla, že mise "souhlasila s názorem magistrátu, že rozsah a forma navrhovaného rozvoje jižní strany ulice Na Florenci jsou v zásadě vhodné, včetně silného akcentu na západním konci". "Výhrady tak neměla k budoucí stavbě podél ulice Na Florenci, jež získala územní rozhodnutí, ale pouze ke karlínské části studie, která však nemá podobu konkrétního projektu," řekl dnes ČTK mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Pro karlínskou část podle něj Penta vypíše mezinárodní architektonickou soutěž. "V dohodě s magistrátem Penta potvrdila závazek postavit na 40 procentech z celkové zastavěné plochy byty," uvedl.

Penta Investment plánuje administrativní komplex v areálu nádraží mnoho let. Pro první fázi stavby navržené Zahou Hadidovou získala 17. dubna územní rozhodnutí, které 7. května nabylo právní moci. Pár dní předtím schválili pražští radní memorandum s developerem, v němž se Praha zavázala neodvolat se proti územnímu rozhodnutí. Prahu za to kritizoval Klub Za starou Prahu. Následně český komitét ICOMOS uvedl, že v souhlasu pražských památkářů k novostavbě, který je nutný k vydání územního rozhodnutí, chybí stanovisko k doporučení monitorovací mise UNESCO z roku 2019.

Rozhodnutí podle ICOMOS nebylo vydáno v souladu se Zásadami územního rozvoje, právními předpisy a vyhláškami a provází je nestandardní okolnosti. Monitorovací mise UNESCO a ICOMOS v Praze řešila území, která z hlediska ochrany kulturního dědictví mohou být podle odborníků problematická. K první fázi výstavby v areálu Masarykova nádraží uvedla, že je třeba pečlivě zvážit výšku a ukončení jejího západního akcentu. Již rok předtím ministerstvo kultury doporučilo snížit navrhované výšky zástavby na maximálně šest nadzemních podlaží.

Mluvčí českého komitétu ICOMOS Jan Štoll dnes pro ČTK odmítl, že by instituce zprávu dezinterpretovala. "Zpráva konstatuje, že je žádoucí doplnit jižní stranu ulice na Florenci novou zástavbou tak, aby se budova Florentina, kterou označuje jako kýčovitou, integrovala do městské struktury," uvedl mluvčí. "Navržený rozsah a formu návrhu studia Zaha Hadid v této části považuje za vhodný za podmínky, že bude pečlivě zvážena jeho výška a ukončení. Zprávy z mise jsou vždy psány diplomatickým jazykem a slova jako zvážit, či doporučujeme, je nutno brát opravdu velmi vážně," uvádí česká pobočka ICOMOS.

"Snaží se zpochybnit souhlasné stanovisko odboru památkové péče magistrátu. Přitom se projekt Zahy Hadidové musel hodně pozměnit, abychom ho získali. ICOMOS je úplně odtržený od reálného světa, mezi developery je pověstný tím, že ke všemu, co není stoleté, vydává jen negativní prohlášení. Manipulativní soudy si může dovolit jenom proto, že za rozvoj města nenese žádnou reálnou zodpovědnost," dodal Mravinac.
0 komentářů
přidat komentář

Související články