Klub Za starou Prahu kritizuje smlouvu města s Pentou

Vložil
ČTK
08.05.2020 08:40
Praha

Zaha M. Hadid


Praha - Klub Za starou Prahu kritizuje memorandum o rozvoji území v okolí Masarykova nádraží, které Praha plánuje uzavřít s investorem záměru Masaryk Centre. Memorandum podle klubu posiluje vliv společnosti Penta, která na území má stavět, na vývoj hlavního města. Smlouva má podle klubu ospravedlnit v očích laické veřejnosti neochotu současného vedení Prahy postavit se čelem sebestřednému projektu administrativní zástavby v ulici Na Florenci a zasadit se o jeho úpravu ve prospěch města. Své stanovisko dnes klub zaslal ČTK.


Dohodu s developerem v pondělí schválili pražští radní. Oproti původnímu plánu podle dohody vzniknou v části projektu byty, opraveny budou ulice a přibude zeleň. Vedení města zvažovalo, že se odvolá proti nepravomocnému územnímu rozhodnutí, od toho ale nakonec ustoupilo. "Realizace této fáze projektu je situována do neznámého budoucího časového horizontu, zatímco Hlavní město Praha se na oplátku vzdává možnosti odvolání proti územnímu rozhodnutí první etapy projektu v ulici Na Florenci tady a teď," konstatuje Klub Za starou Prahu.

Penta chce na pozemcích vybudovat administrativní čtvrť podle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadidové. Stavba má vyjít až na deset miliard korun. Vydané rozhodnutí se týká první části projektu na brownfieldu u ulice Na Florenci, kde mají vzniknout dva propojené bloky.

Klub za starou Prahu uvádí, že krok, který je vydáván ze strany městské rady za chytré řešení problému, považuje naopak pro město za nevýhodný a plynule posilující vliv společnosti Penta na vývoj hlavního města Prahy "bezprecedentně zahájený érou primátorky (Adriany) Krnáčové". "Je nesporné, že okolí Masarykova nádraží potřebuje urbanisticky dořešit. Půdorysné řešení a hmotové pojetí souboru objektů, tvořících komplex navržený architektkou Zahou Hadidovou, však vstupuje do pražského prostředí jako zcela cizorodý prvek nerespektující nic ze stávající historické struktury města," míní klub.

Soubor solitérních monobloků je podle klubu hmotově podstatně větší a vyšší, než okolní zástavba, a tím území nadměrně zahušťuje a též dopravně přetěžuje na úkor svého okolí. "Záměr Masaryk Centre tak nejen ignoruje všechny představy o vhodném harmonickém vstupu soudobé architektury do prostředí památkové rezervace, ale profiluje se jako jejich přímý protiklad," míní klub.

Připomíná, že záměr odmítla Vědecká rada Národního památkového ústavu. Odbor památkové péče magistrátu jako výkonný orgán státní památkové péče záměr loni na podzim posoudil vstřícně.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Masakr Masaryčka
Vich
08.05.20 11:36
zobrazit všechny komentáře

Související články