Uherské Hradiště otevřelo expozici věnovanou historii tamní věznice

Vložil
ČTK
28.04.2017 08:05
Uherské Hradiště

Uherské Hradiště - Uherské Hradiště dnes v podkroví Reduty otevřelo expozici věnovanou historii tamní věznice. Na zhruba 30 panelech představuje dějiny věznice v období druhé světové války a především v 50. letech minulého století. Výstava by měla být předzvěstí plánovaného muzea totalitních režimů, které má vzniknout po opravě v bývalé věznici.

Expozice v Redutě má dvě části. První je věnována dějinám věznice. Návštěvníci uvidí řadu dokumentů i fotografie. "Je tam třeba zajímavé srovnání výpovědí bývalých příslušníků Státní bezpečnosti o tom, jak se vyšetřovalo na počátku 50. let, a v kontrastu k tomu jsou vzpomínky politických vězňů," řekl ČTK historik Slováckého muzea a autor výstavy Pavel Portl. Její druhá část je věnována hlavně příběhům politických vězňů z 50. let.

"Prostor je omezený, jsou tam alespoň některé příběhy, paní (Anny) Honové, Vladimíra Drábka, Miroslava Pištěka, Jana Haluzy a dalších,"
popsal Portl. Padesátá léta jsou nejtemnějším obdobím v historii uherskohradišťské věznice. "Je spojeno s vyšetřovacími metodami příslušníků Státní bezpečnosti z 50. let, které byly opravdu velice kruté a velmi tvrdé. Nejznámější případ je použití takzvaného indukčního přístroje, jakýchsi elektrických bot," dodal historik.

Expozici doplňuje také video dokument, který vznikl na podzim loňského roku přímo ve věznici. "Návštěvníci díky němu uvidí aktuální stav věznice, kam už se běžně nedostanou. Záběry jsou podkresleny vzpomínkami bývalých politických vězňů, které byly zaznamenány díky výzkumům neziskové organizace Post Bellum a Slováckého muzea," dodal Portl. Expozice by v Redutě měla být do doby, než vznikne zmíněné muzeum totalitních režimů. Podle Portla se ale bude střídat s krátkodobými výstavami Klubu kultury.

Muzeum totality využije v bývalé věznici prostory napříč třemi podlažími, celkem asi 2000 metrů čtverečních. Jde o části objektu, kde se nachází kaple, samotky a přilehlé chodby s místnostmi. V objektu budou dvě stálé expozice, Muzeum totalitních režimů věnované historii věznice a Železná opona zobrazující komunistickou propagandu.

Dohodu o rozsahu prostor pro Muzeum totality schválilo město, Zlínský kraj, ministerstvo kultury a okresní soud. Loňské memorandum o spolupráci ve věci budoucího využití věznice podepsala i ministerstva financí a spravedlnosti a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ke konci loňského roku soud schválil převod areálu bývalé věznice na ÚZSVM.

Nyní by mělo být určeno, které složky státu budou ve věznici sídlit. Muzeum přitom obsadí její menší část, odhadem čtvrtinu prostor. S věznicí počítá jako se svým budoucím sídlem soud, který v její části skladuje spisy. Sídlit zde mohou i jiné instituce státu. Věznice byla postavena na konci 19. století, svému účelu sloužila do roku 1960. V budově byly poté kanceláře a sklady, pak byla prázdná a chátrala.
0 komentářů
přidat komentář

Související články