Trojanovice obnovují areál Horečky a opravují vlastní hospodu

Zdroj
Vlastimil Vyplel
Vložil
ČTK
18.02.2015 20:40
Kamil Mrva Architects

Amfiteátr je již opraven.
Trojanovice (Novojičínsko) - Beskydská obec Trojanovice na Novojičínsku pokračuje v obnovování rekreačního areálu Horečky, kterému chce vrátit někdejší slávu a znovu tam nalákat turisty. Po opravě amfiteátru, veřejného osvětlení či vybudování terénní trati se pustila do přestavby výletní restaurace Rekovice, kterou obec koupila a hodlá ji sama provozovat. Návštěvníkům by ji chtěla otevřít už o letních prázdninách. Novinářům to dnes řekl starosta Trojanovic Jiří Novotný.
    "Není to proto, že by obec potřebovala vlastnit hospodu, ale chceme, aby se sem zpátky vrátil život. Ta infrastruktura plus hospoda by k tomu měly být takový impuls," řekl starosta. Uvedl, že v této oblasti byla v minulosti kapacita ubytování až 300 lůžek. Nyní z toho nefunguje nic. Podle starosty má ale místo potenciál, aby se časem podařilo otevřít i další nyní zavřená zařízení. Oblast je známa hlavně skokanskými můstky, na nichž trénoval olympijský vítěz Jiří Raška.
    Trojanovice restauraci koupily i s pozemky od jednoty za 1,8 milionu korun. Přestavba, na níž se podílejí architekti Kamil Mrva a Romana Mališ Bílková i odborník na gastronomii, známý kuchař Dalibor Navrátil, přijde v první fázi na šest milionů korun. Obec to platí ze svých zdrojů.
    Starosta řekl, že první fáze přestavby zahrnuje úpravy restaurace a jejího okolí zatím bez ubytování v patře. "Chceme na léto hlavně otevřít tu restauraci. Tak máme udělaný harmonogram prací," řekl Novotný.
    V budoucnu by u restaurace mělo být do přírody zasazené dětské hřiště či venkovní posazení. Vše bude jednotně sladěné, ale zároveň vhodné jak pro kolemjdoucí pěší turisty či cyklisty, tak pro místní obyvatele, kteří tam oslaví významné události, i pro firemní jednání. Projekt proto řeší provoz restaurace, interiéry i vzhled budovy, ale také koncepci jejího okolí.
    Při všem by měli mít přednost místní zdroje a dodavatelé. "Chci se maximálně zaměřit na tento region," řekl Navrátil, který chce nabídnout hostům tradiční místní pokrmy, jako jsou pohanka, jáhly, sladkovodní ryby nebo jehněčí. "Moderní budou technologie zpracování surovin pomalým šetrným způsobem," řekl.
    Podle starosty chce obec restauraci sama provozovat, protože má určitou vizi a má obavu, že nájemce by ji nenaplňoval. Restaurace provozované obcemi jsou přitom počinem spíše výjimečným. Trojanovčtí si podle Novotného nechali poradit například od starosty obce Strání na Uherskohradišťsku, která se do provozování restaurace sama pustila kvůli nespokojenosti s nájemci.
    V žádném případě by ale restaurace neměla prodělávat. "Je to komerční projekt, rozhodně nechceme, aby se v tom utápěly obecní peníze. Kdyby se v tom utápěly obecní peníze, tak by to bylo špatně a museli bychom celý ten koncept samozřejmě změnit," řekl Novotný.
    Trojanovice hodlají v rozvoji Horeček dál pokračovat. Chtějí například v okolí vyznačit asi 250 kilometrů turistických tras, které všechny povedou přes Horečky a provedou zájemce po největších místních zajímavostech. "V plánu je zastřešení amfiteátru. Chceme osvětlit skokanský můstek a udělat z něj rozhlednu a takové vertikální muzeum Jiřího Rašky," řekl starosta.
    Obec ale nebuduje nic na "zelené louce". "My tady vlastně svým způsobem dáváme dohromady brownfield, který kvůli naší netečnosti se během 20 let dostal do stavu, do jakého se dostal. My ho chceme obnovit a tím, že spravíme infrastrukturu a nachystáme to tady, chceme přilákat investory na stavby, které tady stojí, aby je někdo opravil a znovu zprovoznil," řekl Novotný.
0 komentářů
přidat komentář