Travnatý svah žďárské Zelené hory začínají druhým rokem spásat ovce


Žďár nad Sázavou – Na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou se znovu začínají pást ovce. Pastva má pomoci chránit svah pod památkou UNESCO před náletovými dřevinami a vyšší trávou. Na základě dobrých výsledků první loňské sezony se teď pastva na travnatém kopci rozšířila z 1,2 hektaru na dva hektary, řekl dnes ČTK žďárský starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). Na rozdíl od loňska také lidé mohou ohrazeným územím s 20 ovcemi procházet.


"Ten prostor doznal určitých změn v tom, že se zde vytvořily ohradníky z akátových kůlů a síťoviny a průchodnost tím územím je zajištěna prostřednictvím texaských bran," řekl Mrkos.

Na stráni pod kostelem svatého Jana Nepomuckého se ovce znovu pasou téměř po 200 letech. Jsou na části kopce blízko Konventního rybníka a hřbitova. Podle starosty tato část svahu trpí tím, že se tam objevují náletové dřeviny a vyšší rostliny, jako je třtina křovištní. "To je důvod, proč kopec a ta louka eroduje a degraduje a právě ovce mají pomoci management údržby zásadně zlepšit," řekl Mrkos. Doplnil, že do projektu jsou zapojení odborníci z univerzit. Město na výdaje spojené s letošním pasením poskytlo 100.000 korun.

Ovce dnes odpoledne na Zelené hoře vypustil farmář Milan Daďourek z Počítek. Počet pasených zvířat se podle něj může měnit podle toho, kolik bude na kopci trávy. Dovezl samé berany. Uvedl, že u ovcí jsou teď jehňata. "Ovce, zvlášť pokud mají jehňata, jsou poměrně hlasitá zvířata, kdežto berani jsou úplně tišší, výjimečně zabečí," řekl.

Na Zelené hoře by ovce měly zůstat do podzimu, pokud tam pro ně bude do té doby dost trávy. Daďourek doufá, že lidé procházející ohrazením se k ovcím budou chovat dobře a v místech vyznačených páskou je nechají v klidu. Ovce také nesmí přikrmovat a nesmí k nim vodit psy. "Z těch psů mám asi největší obavy. Ono se to nezdá, i když ta zvířata jsou velká, pes si s nimi dokáže nepěkně pohrát," řekl farmář.

Poutní areál na Zelené hoře je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Kostel byl vysvěcený v roce 1722. V seznamu světových památek UNESCO je Zelená hora od roku 1994.
0 komentářů
přidat komentář

Související články