Tachov - Jízdárna Světce u Tachova, po Španělské jízdárně ve Vídni druhá největší ve střední Evropě, se po nynější etapě rekonstrukce otevře naplno 1. ledna 2024. Pseudorománská stavba, kterou v roce 1999 zachránil před demolicí jeden hlas v zastupitelstvu, se opravuje 23 let. Zásadní je poslední etapa obnovy jízdárny, od roku 2010 národní kulturní památky, která vyjde na 72 milionů Kč a z většiny ji podpořil evropský program IROP. Stavebně je hotová z 90 procent, řekl ČTK starosta Petr Vrána (Volím Tachov).
"Teď už v rámci zkušebního provozu budou letní festivaly, hlavně Dveře jízdárny dokořán. Koncerty poběží od června," dodal starosta. Město pořádá také víkendové prohlídky. "Teď se v podstatě dodělávají restaurátorské práce a obnova výmaleb," uvedl Vrána. Tachov očekává silný zájem návštěvníků hlavně od nové turistické sezony, která začne 1. dubna 2024.
Téměř hotový je hlavní sál, kde generál Alfred Windischgrätz, majitel jízdárny, předváděl své koně, dále stáje, pokoje pro panstvo v prvním patře, byt kováře-správce a podkovárna s nářadím a informačními panely. Dokončuje se hlavní lože a muzeum bylinkářství.
Rekonstrukce musí skončit do podzimu, v podmínkách dotace má Tachov její vyúčtování do prosince 2023. "Jsme ve finále, nemáme skluz, stavební firma funguje bezvadně. Určitě to stihneme. Takže od 1. ledna bude řádný provoz," řekl Vrána. Podle něj nebude muset město vydat žádné vícenáklady. "Ale neumíme dnes ještě přesně odhadnout provozní náklady. Ty vyplynou z prvních měsíců provozu," dodal.
Jízdárna byla podle starosty v roce 2000 před zhroucením. Město muselo nechat provést kompletní stavební sanaci celého objektu. "Jediné, co bylo z 90 procent v dobrém stavu, byl krov. Nové je veškeré zdivo, střešní krytina, interiéry a další," uvedl. Po dokončení nynější poslední etapy už nebude nutné na jízdárně nic dodělávat. "Tato investice ji dotáhne opravdu do finálního stavu. Pak už se budeme zabývat jen exteriéry," dodal.
Téměř 160 let stará monumentální jízdárna po zestátnění v roce 1948 začala chátrat. Opravu počátkem století nastartovaly dotace od ministerstva kultury za éry Pavla Dostála (ČSSD). Po jeho smrti začala státní podpora opadat a v dalších letech dostávalo město od ministerstva jen nižší statisíce korun na výzdobu a drobné opravy, na dotaci EU čekalo řadu let.