Stát znovu nabízí k prodeji zámek v Načeradci na Benešovsku

Vložil
ČTK
10.10.2018 16:50
Praha


Načeradec - Stát znovu nabízí k prodeji zámek v Načeradci na Benešovsku. V první dražbě, která se konala v září, se nepodařilo najít kupce. Minimální cena byla proto snížena z 22 milionů korun na 19,8 milionu Kč. Opakovaná dražba se uskuteční 24. října v Benešově. Komplex pozemků a budov o celkové výměře 29.874 metrů čtverečních si zájemci mohou prohlédnout 17. října, informoval dnes ČTK mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Stát převzal zámek do svého vlastnictví v loňském roce od dětského domova Sedlec-Prčice jako nepotřebný majetek. Žádná státní instituce o něj neprojevila zájem, proto stát nyní zámek nabízí k prodeji.

Patrový objekt s jednoduchou fasádou a přilehlý anglický park jsou nemovitou kulturní památkou a nacházejí se v samotném centru městyse. Na park navazuje ovocný sad a bývalá zelinářská zahrada a zahradnictví s dochovanými skleníky a také domkem pro personál, v němž byly částečně rekonstruovány vnitřní prostory.

Přestože není od roku 2015 využíván, je zámek podle Ležatky stále v poměrně dobrém stavu. V roce 1987 byla provedena rekonstrukce střechy, vnitřních prostor, rozvodů inženýrských sítí a fasády. V roce 2000 pak byla rekonstruována kotelna, topení a vzduchotechnika.

Zámek dal postavit v roce 1734 František Josef ze Starhembergu. Do konce 70. let 20. století areál sloužil jako dětský domov, poté zde byla umístěna internátní škola a později výchovný ústav. Areál zámku tvoří rozsáhlý komplex pozemků a budov. V roce 2000 byl zámek částečně rekonstruován.

V Načeradci žije asi 1100 obyvatel. Kromě zámku je v obci například také židovský hřbitov, kostel svatého Petra a Pavla, křížová cesta nebo rybník Louňov, který je přírodní památkou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články