Šlapanice - Šlapanice na Brněnsku mají po dlouhých deseti letech příprav nový územní plán. Dnes jej schválila většina zastupitelů. Podle starostky Michaely Trněné (Čisté Šlapanice) se jej podařilo schválit v podobě, o jakou vedení města dlouhodobě usilovalo. Především se podařilo snížit rozsah zastavitelných ploch z kdysi plánovaných 120 hektarů na 30 hektarů, řekla ČTK.
Nový územní plán je také tečkou za dřívějšími snahami developerské společnosti CTP o stavbu rozsáhlé průmyslové zóny na jihozápadě města. Většina ploch se vrací do územního plánu jako orná půda.
Spolek Čisté Šlapanice vznikl právě na základě snah předchozího vedení města otevřít obří prostor pro CTP a letos končí druhé volební období ve vedení města. Většina obyvatel sedmitisícového města byla proti této průmyslové zóně, která by stála na nejcennější orné půdě.
"Zredukovali jsme samozřejmě plochy, které ovlivňujeme my. Nejedná se o území pro stavbu vysokorychlostní tratě či pro obchvat Slatiny. V územním plánu jsou plochy pro různé typy zástavby a důležité je, že nerozšiřujeme zástavbu do krajiny. Navrhujeme také trasování západního obchvatu podél vysokorychlostní tratě," řekla Trněná.
Územní plán je také účinný nástroj, jak regulovat zástavbu v historickém centru. V okolí Brna stejně jako v okolí dalších velkých měst totiž mnozí investoři a developeři skupují starší rodinné domy a přestavují je na bytovky, případně je bourají a stavějí nové domy. "Kvůli těmto stavbám a přírůstku obyvatel doháníme potřeby a teprve budeme dostavovat mateřskou školu," poznamenala Trněná.
Díky novému územnímu plánu je také možné postupně proměňovat areál bývalého cukrovaru. Tato plocha byla totiž určená zatím pro průmysl. Město zde ovšem již po ukončení sanace chystá bytovou výstavbu, park a občanskou vybavenost.
Do územního plánu se podařilo částečně i propsat Principy rozvoje města Šlapanice, což jsou obecnější pokyny, kterými se mají řídit projektanti při výstavbě či rekonstrukcích veřejných prostranství. Vznikly na základě nespokojenosti s dřívějšími rekonstrukcemi.