Šéf IPR chce odpolitizovat jednání o metropolitním plánu Prahy

Vložil
ČTK
07.09.2017 17:50
Praha

Praha - Při projednávání nového metropolitního plánu Prahy je potřeba politická vůle, nesmí se stát nástrojem pro vyřizování politických účtů. Na dnešní diskusi poradenské firmy KPMG s developery to uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč. První stavební povolení podle nového plánu podle něj bude v ideálním případě vydáno v roce 2024. Podle developerů je proto důležité rozpohybovat zastavené změny současného územního plánu.


"Územní plán je pochopitelně politikum, to je naprosto v pořádku. Tedy v případě, že to posouvá město dopředu. Ale nesmí to být prostředek vyřizování politických účtů,"
uvedl Boháč. Jako příklad zmínil nedávné spory o pražské stavební předpisy mezi ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a pražským magistrátem.

Metropolitní plán sice schvaluje zastupitelstvo, MMR ovšem působí jako dozorový orgán. "Ministerstvo má celou škálu prostředků, jak by mohlo schvalování prodloužit třeba až o rok. Ale byla by to účelová obstrukce. Věřím, že se to nestane," doplnil Boháč. Současný metropolitní plán platí od roku 1999. Letos byla jeho platnost prodloužena z roku 2020 do roku 2022.

"Když si uvědomíme, že stavba většího bytového domu trvá dva roky, tak první stavby podle nového plánu se postaví nejdříve za devět let. Ale je potřeba, aby se Praha rozvíjela i v tom mezidobí. Je nutné změnit územní plán u některých rozvojových území. Nerozšiřovat výstavbu do okolí, ale využívat brownfieldy uvnitř města," řekl majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Podle výkonného ředitele společnosti CPI Zdeňka Havelky je potřeba, aby Praha měla jasnou strategii. "Pokud se chce demograficky rozvíjet, musí pro to něco udělat. A to tady nevidím," uvedl Havelka. CPI vlastní nevyužité území v Bubnech. Havelka považuje současnou stavební uzávěru pro toto území za protizákonnou. "Územní plán by to měl odblokovat. Jedná se o území mezi dvěma stanicemi metra s veškerou infrastrukturou. Je velká škoda, že tam necháváme růst bodláky," doplnil.

Předseda představenstva Trigemy Marcel Soural označil současnou situaci na trhu s byty v hlavním městě jako tristní, zásoba bytů v Praze se podle něj za poslední dva roky snížila o polovinu. Povolovací proces se prakticky zastavil. Metropolitní plán by měl být jednoznačný, aby příslušný stavební úřad mohl okamžitě rozhodnout o povolování.

Podle generálního ředitele Finepu Tomáše Pardubického se metropolitní plán netýká zdaleka jenom developerů, ale všech investorů a obyvatel města. "Mělo by se odpolitizovat stavební řízení, dodržovat lhůty pro schvalování. Ty lhůty už přitom dneska existují. V 90 procentech případů se kvůli odvolávání navíc přesouvá řízení k soudu. A tam už nejsou lhůty definovány vůbec," dodal Pardubický.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Zavřeno
Tomáš Vích
07.09.17 07:36
zobrazit všechny komentáře

Související články