Přerov - Rekonstrukci budoucího sídla magistrátu, administrativní pětipodlažní budovy Emos na náměstí TGM, provede za 359,5 milionu korun pražská společnost VCES. O rozsáhlou přestavbu, která bude největší investicí města za poslední léta, se firma ucházela ve výběrovém řízení. Nabídla nejnižší cenu a zároveň respektovala stanovené zadávací podmínky. O výběru dodavatele dnes rozhodli přerovští zastupitelé. Město na přestavbu budovy získalo dotaci 167 milionů ze Státního fondu podpory investic. Nemovitost podle dotačních podmínek musí sloužit svému účelu v roce 2026.
Podle náměstka primátora Vladimíra Lichnovského (ANO) byl mezi firmami o tuto veřejnou zakázku velký zájem. Město obdrželo celkem 66 sad dotazů. Město nakonec dostalo pět nabídek, které posuzovala sedmičlenná komise. Původně město počítalo s částkou 300 až 312 milionů korun bez DPH. Společnost, která se podle informací na svých stránkách zaměřuje na generální dodávky staveb, nabídla cenu 297 milionů korun bez daně. Podle Lichnovského má vybraná firma také skvělé reference v tuzemsku i zahraničí.
Rekonstrukci budovy Emos radnice plánuje již řadu let. Za tu dobu se původní odhady na její přestavbu i kvůli zvýšení cen na stavebním trhu více než zdvojnásobily. Právě cena zakázky byla nejčastějším terčem kritiky opozičních zastupitelů. "Už bylo vydáno 78 milionů, stavba vyjde na 297 milionů korun bez daně, připočteme 20 procent zákonem povolených víceprací, vnitřní vybavení. Celková cena mi vychází na 555 milionů korun," uvedl zastupitel František Hrabina (Prosperita). Podle náměstka Lichnovského však některé částky nedopovídají realitě.
Náklady kritizovala i zastupitelka Lenka Jüngling (Piráti). Přesto ale nakonec uvedla, že Piráti nebudou proti, neboť rekonstrukci budovy podporují. Zastupitel Miloslav Skládal z SPD vyčetl městu, že se nepokusilo snížit cenu zakázky. "Pouze jste dostali nabídky, vyhodnotili, a konec. Takový laciný přístup se mě nelíbí," uvedl zastupitel. Podle primátora Petra Vrány (ANO) však vyjednávání o ceně, když jsou předloženy nabídky, není reálné.
Vyklizená budova by se mohla začít rekonstruovat na přelomu roku. Do roku 2026 tu podle návrhu společnosti Anagram&Gruppa vznikne moderní sídlo magistrátu, jehož součástí budou kanceláře, jednací místnosti, sociální zařízení či veřejně přístupné prostory hal. Součástí objektu bude i kavárna s výhledem na město, architektonicky zajímavým prvkem se má stát schodiště vedoucí podél průhledné fasády.
Budova je z konce 60. let minulého století a je dlouhodobým terčem kritiky kvůli svému vzhledu, který narušil historickou podobu centrálního náměstí. Město objekt v roce 2020 koupilo za 38 milionů korun s cílem vybudovat z něj nové sídlo magistrátu, do kterého by se mělo přestěhovat zhruba 160 úředníků.