Rekonstrukce památkově chráněné sokolovny v Krnově bude stát 52 mil. Kč

Vložil
ČTK
05.03.2024 07:35
Krnov

Leopold Bauer


Krnov - Rekonstrukce památkově chráněné Sokolovny v Krnově na Bruntálsku by měla být dokončena v polovině roku 2025. Náklady se pohybují kolem 52 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová. Sokolovna z roku 1933 vznikla podle projektu krnovského rodáka, architekta Leopolda Bauera.


Stavební práce začaly loni v říjnu. Stavbaři už stihli staticky zajistit budovu. „Opatření spočívala ve stažení budovy lany, aby se zabránilo praskání stěn a konstrukcí, nebo v posílení nosných trámů krovu. Teď se řeší únosnost železobetonové konstrukce stropu v posledním podlaží, kde má být místnost pro vzduchotechniku," uvedl Pavel Andrle z odboru investic krnovské radnice.

Dělníci odstranili fasádu ze strany od ulice. Byla v tak špatném stavu, že s jejím oklepáním souhlasili i památkáři. Stará fasáda bude ale postupně odstraněna téměř z celého objektu. Zachovány zůstanou jen části, podle kterých se udělá fasáda nová.

Stavbaři pracují i uvnitř objektu. "V přízemí provádíme vyzdívky příček, rozvody vody a kanalizace a řešíme vlhkost zdiva. Když jsme vybourali podlahy, zjistili jsme, že objekt je hodně vlhký a bude potřeba provést hydroizolaci stavby," uvedl zástupce stavební firmy Jan Hojgr. Opatření proti vlhkosti spočívají v odkopu kolem obvodu sokolovny a hydroizolaci obvodových stěn, u vnitřních stěn je v plánu injektáž zdiva.

Sportovní hala je kompaktně dochovaná monumentální modernistická železobetonová stavba obdélného půdorysu s venkovními terasami, krytá sedlovou střechou s vikýři. Postavená byla v letech 1932 až 1933 podle projektu architekta Leopolda Bauera, krnovského rodáka a žáka vídeňské Wagnerovy školy.

"Stavba zaujme motivy inspirovanými tvarem lodi, jimiž jsou trubková zábradlí, otevřená schodiště a malá okénka v zaoblené zdi. Přízemí zaujímá malý sál se zázemím, v patře se nachází velký sál. Objekt je jedinečný v tom, že převážná většina prvků a konstrukčních detailů se zachovala v původní podobě," uvedla Círová. Autenticitu podle ní umocňuje i zabudované původní tělocvičné nářadí jako kruhy nebo šplhadla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články