Pritzkerovu cenu 2024 získal Riken Yamamoto

Vložil
ČTK
06.03.2024 07:35
Riken Yamamoto

New York - Pritzkerovu cenu, nejvyšší ocenění ve světě architektury, dnes získal Japonec Riken Jamamoto. Porota ocenila zejména způsob, jakým propojuje veřejný a soukromý prostor. Nejvíce držitelů prestižního ocenění pochází právě z Japonska; 78letý Jamamoto se stal již devátým japonským laureátem.

Jamamoto je známý především díky inovativním bytovým projektům a vzdělávacím institucím. V oznámení letošního laureáta ocenění, někdy označovaného za Nobelovu cenu za architekturu, organizátoři Jamamota popsali jako architekta a aktivistu, jenž propojuje veřejnou a soukromou sféru a vytváří harmonii navzdory "různorodosti identit, ekonomik, politik, infrastruktur a systémů bydlení".

Předseda poroty a držitel ocenění Alejandro Aravena jej popsal jako "povzbudivého architekta, který vnáší důstojnost do každodenního života". "Jednou z věcí, které v budoucnosti měst nejvíce potřebujeme, je vytvořit prostřednictvím architektury podmínky, které znásobí příležitosti pro setkávání a interakci mezi lidmi. Tím, že pečlivě stírá hranici mezi veřejným a soukromým, Jamamoto pozitivně přispívá k vytvoření komunity," dodal.

"Rozpoznat prostor pro mě znamená rozpoznat celou komunitu," uvedl Jamamoto. "Současný přístup v architektuře klade důraz na soukromí a popírá nutnost společenských vztahů. Stále však můžeme ctít svobodu každého jednotlivce a zároveň žít společně v architektonickém prostoru jako republika, která podporuje harmonii napříč kulturami a životními fázemi," dodal architekt, který se narodil v roce 1945 v Pekingu, ale po druhé světové válce se přestěhoval do japonské Jokohamy. Výsledky Jamamotovy práce si lze prohlédnout zejména v Japonsku, k vidění jsou jeho projekty však i v Číně či ve švýcarském Curychu, připomněla agentura AFP.

Loni Pritzkerovu cenu obdržel britský architekt David Chipperfield, který je známý především díky rekonstrukcím Nového muzea v Berlíně (Neues Museum) a Procuratie Vecchie, nejstarší ze tří budov lemujících náměstí sv. Marka v Benátkách. Mezi další laureáty patří Zaha Hadidová, Rem Koolhas či Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu v Praze.

Pritzkerovu architektonickou cenu založili v roce 1979 podnikatel Jay Pritzker se svou ženou Cindy. K ocenění patří bronzový medailon a 100.000 dolarů (2,3 milionu korun). Nevybírá se mezi firmami či ateliéry, ale jednotlivci. Pokud je jich vybráno víc, pak je to proto, že porota jejich práci vnímá jako neoddělitelně propojenou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články