Přestavba příbramského akvaparku vyjde na více než 300 mil. Kč

Zdroj
Jan Kholl
Vložil
ČTK
20.02.2018 08:15
Příbram

Příbram - Plánovaná přestavba příbramského akvaparku má vyjít na 301,2 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z přepracovaného návrhu, který dnes projednali městští zastupitelé. Původně byl navržený rozpočet vyšší, vedení radnice s ním ale nesouhlasilo. Nákladná rekonstrukce měla začít letos, nakonec musela být odložena. Přípravy projektu se zkomplikovaly a město vrátilo návrh rozpočtu zpracovateli dokumentace. Zastupitelé dnes schválili dokončení prováděcí dokumentace ve variantě, jejíž součástí bude i pětadvacetimetrový bazénem se třemi dráhami.


"Rád bych, abychom si uvědomili, že v tuto chvíli jednáme a budeme hlasovat pouze o rozsahu prováděcí dokumentace, nebudeme hlasovat o žádném úvěru a o tom, zda akvapark ano, či ne," upozornil zastupitele starosta Jindřich Vařeka (ANO). Dodal, že prováděcí dokumentace má být hotová do konce srpna, reálně do konce září. Podle starosty by zásadní rozhodnutí o přestavbě akvaparku mělo učinit až nové zastupitelstvo po volbách.

Původní rozpočet zpracovaný společností h-projekt předpokládal cenu 330 milionů bez DPH, a to včetně nutných oprav, které přímo nesouvisejí s projektem. Jde o odstranění havarijního stavu střechy haly a schodiště do hotelu. Společnost poté navrhla změny, jež sníží celkový rozpočet, ale neomezí původní záměr. Úspory se týkají omezení prosklené stěny z fitness do bazénové haly či úprav tobogánů. Po započtení úspor činila celková cena 295,5 milionu korun bez DPH. Nezbytné opravy, jež nebyly původně plánovány, ale rozpočet navýšily na 301,2 milionu Kč.

Podle zpracovatele by ho bylo možné dál snížit. Relaxační a saunový svět sice od projektu nelze oddělit, ale saunovou zahradu a venkovní brouzdaliště lze vybudovat až v dalších fázích samostatně. Totéž lze provést s plaveckým bazénem tři krát 25 metrů, což by ale znamenalo nové projektování. Tuto možnost zastupitelé nepodpořili. "Varianta, že budou vyjmuty tři plavecké dráhy je pro mě nepřijatelná," uvedl zastupitel za Šanci pro Příbram Petr Kareš. Saunová zahrada samostatně má vyjít na 12 milionů, venkovní brouzdaliště na 7,6 milionu a hala s plaveckým bazénem na 12,6 milionu Kč.

Problémem příbramského akvaparku jsou hlavně technologie, které jsou i 40 let staré. Město si chce vzít na akci úvěr, část nákladů by se mohla zaplatit z očekávané zvýšené návštěvnosti. Zastupitel za ČSSD Petr Větrovský radnici vyčetl, že si chce na akci půjčit čtvrt miliardy korun. Podle něj by město mělo dát více z vlastních peněz a nezadlužovat se. "Dělejme to, na co máme," dodal. "Považuji to za ekonomické Waterloo," přidal se Vladimír Král z Šance pro Příbram.

Související články