Praha 3 zastaví přípravu rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad

Vložil
ČTK
21.03.2018 07:25
Praha

Praha - Praha 3 zastaví přípravu komplexní rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad podle projektu z přelomu tisíciletí. Proti jeho realizaci, která se dlouho odkládala, se dnes postavilo opoziční zastupitelé městské části a část zastupitelů z koalice. Vedení radnice má podle usnesení do příštího jednání zastupitelstva předložit plán dílčích úprav náměstí. Podle zastupitelů, kteří se dnes postavili proti komplexní rekonstrukci, je projekt zastaralý a příliš nákladný a znamenal by zabetonování zelených ploch.


Mezi obhájce projektu patřila starostka městské části Vladislava Hujová (TOP 09) s odůvodněním, že respektovala rozhodnutí minulých vedení radnice. Za čtyři roky se podle Hujové nedá zvládnout tak náročný projekt, proto je riziko, že nové vedení bude každé čtyři roky začínat od začátku, pokud rozhodnutí předchůdců shodí ze stolu.

Podle opozičního zastupitele Matěje Stropnického (Zelení/Žižkov (nejen) Sobě), který zrušení rekonstrukce předložil, si v Praze 3 zaslouží investice zanedbanější prostranství ve spodní části Žižkova. Náměstí Jiřího z Poděbrad podle Stropnického potřebuje pravidelnou údržbu a výměnu starého mobiliáře, který nebyl vyměněn kvůli čekání na komplexní rekonstrukci náměstí.

"Místo toho nyní rada připraví alternativní plán dílčích oprav náměstí podle požadavků občanů a desítky milionů korun, které by jinak tento projekt spolkl, může nyní Praha 3 věnovat na rekonstrukce panelových domů a veřejných prostranství zejména v dolní části Žižkova,"
uvedla zastupitelka Irena Ropková (ČSSD).

Náklady na projekt byly stanovené na 75 milionů korun. Stávající vedení radnice mělo v plánu investovat do komplexní rekonstrukce 20 milionů korun a zbytek chtělo získat od hlavního města, to ale finanční podporu městské části neposkytlo.

V lednu 2014 minulá vedení metropole a městské části uzavřela memorandum o spolupráci a podpoře projektu. Od té doby se však situace nikam neposunula. Podle plánu minulého vedení radnice se mělo začít s realizací projektu už v roce 2015. V minulosti se v souvislosti s úpravami mluvilo o vybudování podzemního parkoviště pro 450 aut za 750 milionů korun. Od záměru ale radnice už dřív ustoupila.

V Praze 3 vládne koalice TOP 09, ODS a ČSSD. Komunální volby v roce 2014 vyhrála kandidátka Žižkov (nejen) sobě, která sdružovala Zelené, Starosty a KDU-ČSL, kteří se však před několika měsíci oddělili a ustavili vlastní zastupitelský klub. V zastupitelstvu městské části sedí ještě zastupitelé ze Strany svobodných občanů, KSČM a Volby pro město.
0 komentářů
přidat komentář

Související články