Portmoneum zkrátí příští sezonu, potřebuje opravit

Vložil
ČTK
13.09.2018 14:35
Litomyšl


Litomyšl - Portmoneum v Litomyšli na Svitavsku, které zdobí malby Josefa Váchala, zkrátí v příštím roce sezonu. Od 1. července si ho převezme firma a zahájí kvůli narušené statice jeho rekonstrukci. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

"Investici 5,5 milionu korun máme krytou v rozpočtu. Výběrové řízení kraj teprve vypíše a určí konečnou cenu. Pan projektant dům dobře zná, nějaké větší překvapení by nemělo nastat,"
řekl Línek.

Na domku jsou viditelné praskliny. Některé jsou léta staré, jiné jsou nové a rozšiřují se. Letošní suché počasí se negativně odrazilo na statice domu. Na objektu jsou proto sondy, které pomohou správně vyhodnotit rozsah rekonstrukce. Její součástí bude i zpevnění podlah na půdě, aby tam bylo možné v budoucnu pouštět návštěvníky, uvedlo Portmoneum na svých stránkách.

Portmoneum spravuje Regionální muzeum Litomyšl, od konce roku 2016 patří kraji. Koupilo ho za 15 milionů korun od dědiček původního majitele Ladislava Horáčka, zakladatele nakladatelství Paseka. Horáček jako obdivovatel Váchala zchátralý domek koupil a v letech 1991 až 1993 kompletně opravil. Bydlel v něm sběratel umění a amatérský tiskař Josef Portman.

Portman se přátelil s Josefem Váchalem, všestranným umělcem, který byl malířem, grafikem, spisovatelem, básníkem, řezbářem. Poprosil ho, aby mu domek vyzdobil malbami. Váchal na stěnách domku i nábytku vypodobnil mnoho duchovních a náboženských témat. Vycházejí z jeho životních postojů a názorů na výtvarné umění.

Muzeum se mělo jmenovat Váchaleum. Ze všeho ale sešlo, přátelé se pohádali. Portman neoprávněně používal Váchalovy štočky k tisku. Váchal zase v Krvavém románu zpodobnil škudlivého hraběte Portmona, který přebývá v Portmoneu. Sám o sobě v knize píše mimo jiné jako o tiskaři Josefu Pasekovi. Kniha je v první části studií o pokleslému žánru oblíbeném v 19. století a v druhé části brakovým příběhem, kterému Váchal jako sběratel "krváků" vzdává poctu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články