Prosklená novostavba u Vltavy v centru Prahy ovlivní podle kritiků ráz nábřeží

Praha - Prosklený objekt s dvěma podlažími, který vyrostl u Dvořákova nábřeží při celkové rekonstrukci pražského hotelu InterContinental, podle kritiků ovlivní ráz nábřeží. Vedle obav z komercionalizace místa zmiňují světelný smog ve večerních a nočních hodinách a v létě také generování dalšího tepla, které je podle nich v této roční době už nyní enormní. ČTK to řekli předseda Klubu Za starou Prahu Richard Biegel a Tomáš Bajusz, který vede spolek Občané Prahy 1. Novostavbu si pronajme společnost KodlContemporary pro galerijní účely, informace deníku E15 potvrdila ČTK ředitelka její komunikace Terezie Kaslová.

Vyjádření kritiků nechtěla galerie komentovat. "Jen si dovolíme upozornit, že se jedná o galerijní prostor a v centru našeho zájmu je umění. Budeme tedy primárně osvětlovat umělecká díla, a nikoli okolí," reagovala Kaslová.

Hotel InterContinental ve vlastnictví kanceláře R2G podnikatelů Oldřicha Šlemra, Eduardy Kučery a Pavla Baudiše se rekonstruoval od roku 2021, otevřít se má letos na jaře. Součástí projektu, který architekt Marek Tichý nazval Staroměstská brána, byly dvě prosklené novostavby. Proti té větší, kterou by architekti umístili na náměstí Miloše Formana s pracovním názvem Brand Store, se zdvihl odpor a proti stavbě se postavila ministerstva kultury a místního rozvoje. Druhá, postavená blíže Vltavě a pojmenovaná Concept Store, pozornosti unikala.

Prosklená stavba stojí v místě, v němž podle Biegela nemůže uniknout klíčovým pohledům z Čechova mostu a z Dvořákova nábřeží. A to jak na neoklasicistní právnickou fakultu Jana Kotěry z přelomu 20. a 30. let minulého století, tak na InterContinental od týmu architektů vedeného Karlem Filsakem z přelomu let 60. a 70., a také na záměrně ponechaný volný prostor mezi nimi.

Biegel se kvůli nevelké novostavbě obává komercionalizace místa. "Není to žádný provizorní kiosek nebo trafika. Ukazuje se, jak utilitární zástavba začíná prostor privatizovat. Kdyby to byla daň za nezastavění náměstí Miloše Formana, budiž, ale poslední kroky města a Prahy 1 tomu nenasvědčují,“ řekl Biegel. Připomněl tak, že se zastupitelé Prahy 1 na konci ledna rozhodli pro mezinárodní architektonickou soutěž na příští podobu Formanova náměstí ve vlastnictví kanceláře R2G, dosud nezastavitelného území.

I podle Bajusze novostavba a její provoz ovlivní ráz nábřeží. "Nehledě na nájemce bude skleněná kostka ve večerních a nočních hodinách produkovat další světelný smog a v létě generovat další teplo, které je už nyní v okolí náměstí Miloše Formana v letních měsících enormní. Stavba druhé skleněné kostky přímo na náměstí je díky odvolání místních obyvatel zrušena, developer se ale nadále snaží nezastavitelnost různými cestami prolomit," uvedl Bajusz.

Galerie KodlContemporary, kterou založil syn galeristy a majitele aukční síně Martina Kodla Jakub, by se v prosklené budově měla podle Kaslové otevřít nejspíš v polovině letošního roku. "Otevření plánujeme po dokončení stavby první výstavou. Termín upřesníme během měsíce," uvedla na dotaz ČTK. Dodala, že galerie bude prezentovat uznávané české i mezinárodní umělce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články